Haber Analiz: Çin, ABD'ye makul ve temkinli karşılık veriyor

2018-08-04 14:11:09

CRI Haber Merkezi

ABD yönetimi, kısa süre önce 200 milyar dolar değerindeki Çin ürünlerine uyguladığı vergiyi yüzde 10'dan yüzde 25'i bulan oranlara kadar arttırdığını duyurdu. Çin Devlet Konseyi Gümrük Tarife Kuralları Komisyonu dün akşam ABD'den ithal edilen yaklaşık 60 milyar dolar değerindeki ürünlere yüzde 5 ila 25 oranlarında ek gümrük vergisi getirilmesi ve yeni vergilendirme tarihinin ABD'nin atacağı adıma göre belirlenmesi kararını aldı. Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü, Çin'in farklı oranlarda ek vergiye karşılık vermesinin makul ve temkinli bir hamle olduğunu ve ABD'nin atacağı adımlara göre ek karşı tedbir alma hakkını saklı tuttuklarını belirtti. 

Çin'in karşı tedbirleri, atılması gereken zorunlu adımlar niteliğinde. ABD'in Çin'in 200 milyar dolarlık ürünlerine yüzde 10  ek vergi getirmesini açıkladığı 11 Temmuz'dan bu yana, Çin halklar ve girişimcilerin çıkarlarını korumak için karşı tedbirleri ciddiyetle değerlendiriyor. İki gün önce, ABD bir yandan Çin ile müzakere başlatma talepleriyle ilgili haberi sızdırdı, öte yandan ek gümrük vergisinin oranını yüzde 25'e kadar yükseltti. Uluslararası toplum, Beyaz Saray'ın azami baskısı ve korkutma taktiklerinin çoktan farkına varmış durumda. Dolayısıyla ABD'nin son vergi arttırma kararı büyük yankı uyandırmadı, tam tersi çok soğuk karşılandı. Çin tarafına gelince, ABD'nin gerginliği tırmandırması, Çin'in ulusal çıkarlarını zedeledi. Bu sebeple Çin dış ticaret yasası, ihracat ve ithalat gümrük vergisi yönetmenliği gibi yasalar ile uluslararası yasaların temel ilkelerine göre karşı tedbir almak zorunda kaldı. Çin'in attığı bu adım, ticaret savaşını frenlemeyi, halkların sorumluluğunu üstlenmeyi, özgür ticaret, çok taraflılık ve dünyanın ortak çıkarlarını korumayı amaçlıyor.   

Ticaret savaşında zafer kazanan taraf yoktur. Bu nedenle, Çin karşı tedbirleri uygulamaya geçmeden önce, halkların refahı, işletmecilerin dayanma gücü ve küresel endüstri zincirinde istikrar unsurlarını dikkate aldı. Miktar ve kalite niteliklerini bir arada bulunduran karşı tedbirler, makul, temkinli, esnek ve hassasiyet prensiplerine sahiptir.

Öncelikle, Çin ABD'nin makul olmayan eylemleriyle kafa kafaya çarpışma yolunu seçmez. Çin halklara odaklı olarak karşı tedbirlerin halk ve işletmecilerdeki etkisini minimuma indirmeye çalışıyor. Trump'ın hoşlandığı ticaret sanatının önemli bir kuralı; yüksek fiyatlandırma ve azami korkutmayla psikolojik açıdan rakibi yenmektir. ABD'nin yüzde 25'lik ek vergi kararı, hatta Çin'den ithal tüm ürünlere ek vergi getirmesi gibi azami korkutma ve tehditler Çin'in üzerinde etkili olamayacaktır.

ABD'nin 200 milyar dolar değerindeki ürünlere getirdiği ek vergi tarifesinin birçok maddesi Çin'i pek ilgilendirmiyor. ABD Ticaret Temsilciliği vergi tarifesi ile ilgili yazılı öneri sunma tarihini 30 Ağustos'tan 5 Eylül'e kadar uzattı. ABD'nin 200 milyar dolarlık sopayı indirmesinin kolay olmadığı belli.

İşin ilginç tarafı, Çin'in karşı tedbirleri açıklamasından 2 saat sonra, Beyaz Saray Ulusal Ekonomi Konseyi Başkanı Lawrence Alan Kudlow, Çin'in tedbirlerinin dişe diş olmadığını ifade etti. Aslında, ABD'nin blöfü değişken olduğu için Çin'in aynı miktarlarda karşı tedbir alması gereksizdir. Trump yönetiminin gözünde sadece oy pusulası var. Çin ise halkların refahına odaklı olarak kapsamlı değerlendirmenin ardından, verdiği kararın etkisini ciddiyetle göz önünde bulundurarak makul ve temkinli bir karşı tedbir aldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor