Çin: Küresel endüstri zincirini düşünerek karşı tedbirleri aldık

2018-08-03 21:29:31

Çin, ABD'nin 200 milyar dolar tutarında Çin ürünlerine yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmesine karşılık olarak, ABD'den ithal edilen 60 milyar dolar değerinde ürünlere dört farklı oranda ek gümrük vergisi koyma kararı aldı.


Çin Ticaret Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, Çin'in farklılaşan önlemlerinin temkinli ve makul olduğu kaydedildi.


Açıklamada bu kararın ciddi bir değerlendirme sonucu alındığı belirtilerek, ek vergilerin etkisinin hesap edildiği ve özellikle halkın refahı, işletmelerin dayanma gücü ve küresel endüstri zincirinde istikrar unsurlarının dikkate alındığı belirtildi.


Çin Ticaret Bakanlığı, yeni vergilendirme tarihinin ABD'nin atacağı adımlara göre belirleneceğini ve Çin'in ek karşı tedbirler alma hakkını saklı tuttuğunu duyurdu.


Bakanlık açıklamasında, karşılıklı saygı, eşitlik ve kazan-kazan ilkeleri temelinde istişare yapılmasının, ticaret anlaşmazlığını çözebilecek yegane yol olduğu belirtilerek, tek taraflı tehdit ve kışkırtmaların çekişmeyi alevlendirerek tüm taraflara zarar vereceği uyarısında bulunuldu.


ABD'nin, iki ülkeden girişimci ve tüketicilerin menfaatlerini hiçe sayarak gerginliği sürekli tırmandırdığına işaret edilen açıklamada, ülkenin haysiyeti ve Çin halkının çıkarlarını göz önünde bulundurarak, serbest ticaret ve çok taraflılığa dayalı küresel ticaret sistemini korumak adına karşı tedbirler almanın zorunluluğu vurgulandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor