ABD ürünlerine ek vergi uygulama kararı

2018-08-03 21:02:14

ABD ürünlerine ek vergi uygulama kararı

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Gümrük Tarife Kuralları Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, ABD menşeli 60 milyar dolar tutarındaki ürünlere yüzde 5 ila 25 arasında değişen ek vergi uygulama kararı alındığı duyuruldu.

Açıklamada, Çin'in yeni ek vergi kararının, ABD'nin Çin'den ithal edilen 200 milyar dolarlık ürünlere yüzde 25'lik ek vergi uygulama açıklamasına karşı alındığı belirtildi.

Çin'in kendi yasal haklarını korumak için söz konusu tedbiri aldığı belirtilirken, bu önlemle ticari sürtüşmenin tırmanmasını önleme, sürtüşmenin ülke içindeki üretim ve halkın günlük yaşam ihtiyaçlarındaki etkisini asgari seviyeye indirme isteğine dikkat çekildi.

Açıklamada, ABD'nin yüzde 25'lik ek vergiyi uygulaması halinde Çin'in de yeni ek vergi kararını derhal hayata geçireceği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Çin, ek vergi uygulamasını değerlendirip, üretim ve yaşamdaki etkisini en aza düşürmeye çalışacak. Çin, kendi planına göre reform ve dışa açılma politikasını sürdürecek, ekonomik küreselleşme, serbest ticaret ve çok taraflılık ilkesini desteklemeye devam edecek, dünyanın ilerleme arayışında bulunan ülkeleriyle birlikte ortak kalkınma ve refahı gerçekleştirmek için çaba gösterecek.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor