ABD bu kez Çin'in inşa ettiği baraja taktı!

2018-08-03 19:07:23

ABD bu kez Çin'in inşa ettiği baraja taktı!

ABD, Mekong Nehri'nin yukarı kesiminde Çin'in baraj inşa etmesinin olumsuz etkiler yarattığını iddia ediyor. Konuyla ilgili olarak bugün Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, söz konusu iddianın asılsız olduğunu ve arkasında gizli amaçlar bulunduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Çin'in Mekong Nehri'nin yukarı kesiminde baraj inşa etme girişiminin, aşağı kesimdeki ülkeleri olumsuz etkilediği, bu ülkelerin hazırlıklı olmaları gerektiği iddiasında bulunmuştu.

Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun Doğu Asya işbirliği dışişleri bakanları toplantısı sırasında Mekong Nehri havzasında yer alan 5 ülkenin dışişleri bakanlarıyla bir araya geleceği bildiriliyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang bugünkü olağan basın toplantısında yaptığı konuşmada, Çin'in öteden beri ilgili ülkelerin hassasiyet ve taleplerine saygı gösterdiğini ve su kaynakları alanında işbirliğini geliştirmek için büyük çaba harcadığını dile getirdi.

Sözcü “Çin 15 yıldır nehrin sel sezonundaki hidrolojik verilerini paylaşıyor. Lancang Nehri üzerinde yaptığımız hidroelektrik projesi nehrin su miktarındaki dengeyi koruma rolü oynuyor, aşağı kesimdeki ülkelerde sel ve kuraklıkla mücadele çalışmalarına büyük katkı sağlıyor. Çin'in içten yardımı, ilgili ülkeler tarafından olumlu karşılanıyor.” diye konuştu.

Sözcü, Mekong Nehri bölgesinde sürdürülebilir kalkınma görevinin çetin olduğunu ve bölgenin kalkınması ve refahı için tüm tarafların birlikte çaba harcamaları gerektiğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor