“AB daima Çin'in yanında duracak”

2018-08-03 15:21:48 CRI

Singapur'da düzenlenen Çin-ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, toplantı sırasında Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüştü.

Wang Yi, kısa süre önce Beijing'de gerçekleşen Çin-AB liderleri görüşmelerinde iki tarafın, çok taraflı ticaret sisteminin korunması, korumacılık ve tek taraflılığa karşı çıkılması konusunda fikir birliği sağladığına dikkat çekti.

Wang Yi, Çin ile Avrupa arasındaki stratejik temas ve işbirliğinin güçlenmesi ile çok taraflılığın ve uluslararası kuralların kararlılıkla desteklenmesinin, iki tarafın ortak çıkarlarına uyduğu gibi, dünya barışı ve istikrarının korunmasına da yararlı olduğunu hatırlattı.

AB ve Çin'in birbiriyle dost olduğuna işaret eden Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise, AB'nin Çin'i başlıca ve kritik bir stratejik ortak olarak gördüğünü, Çin'e karşı herhangi bir politika uygulama ya da harekette bulunma niyetinin olmadığını belirtti.

Mogherini, çok taraflılığa ve serbest ticarete destek verme konusunda AB'nin daima Çin'in yanında duracağını da kaydetti.

Mogherini, Çin'le stratejik temas ve işbirliğini güçlendirmeye devam edeceklerini vurguladı.

İran nükleer sorunu üzerinde de duran iki taraf, İran kapsamlı nükleer anlaşmasının uygulanmasının sağlanması, uluslararası anlaşmaların ciddiyetine ve otoritesine saygı gösterilmesi ve uluslararası hukukun temel kurallarının korunması gerektiğini fikir birliğiyle dile getirdi.

Tek taraflı yaptırıma karşı çıktıklarına işaret eden iki taraf, ilgili tarafların anlaşmada belirlenen haklardan yararlanmasını sağlamak için ortak çaba harcayacaklarını da ifade etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor