Wang Yi, Filipinler Dışişleri Bakanı Cayetano ile görüştü

2018-08-03 11:17:46 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Singapur'da Filipinlerli mevkidaşı Alan Peter Cayetano ile görüştü.


“Çin-ASEAN Dışişlerleri Bakanları Toplantısı”na katılmak üzere Singapur'da bulunan Wang Yi, Cayetano ile yaptığı görüşmede, ikili ilişkilerin Filipinler Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte'nin göreve gelmesinden bu yana iki ülkenin ortak çabalarıyla yeniden gelişme yönünde ilerlediğini ifade etti.


Wang, bu süre zarfında karşılıklı siyasi güvenin sürekli güçlendirilerek, her alanı kapsayan işbirliğinin de düzenli bir şekilde geliştirildiğini belirtti.


Filipinler'in hem Çin'in komşusu, hem de bölgedeki önemli ülkelerden biri olduğunu vurguylayan Wang Yi, Filipinler'in bölgesel konularda daha önemli rol oynamasını istediklerini ifade etti.


Filipinler'le üst düzey temasları korumayı istediklerine işaret eden Wang, Çin'in işbirliğini genişletip ortak kalkınmayı gerçekleştirmeye hazır olduğunu kaydetti.


Wang Yi, iki ülkenin liderleri arasında varılan fikir birliklerinin hayata geçirilerek, hassas sorunların uygun bir şekilde çözülmesini istediklerine ve ikili ilişkilerde güzel bir gelişme atmosferi yaratılmasını temenni ettiklerine dikkat çekti.


Filipinler'in “Çin-ASEAN İlişkileri Koordinatörlüğü”nü üstlendiğini dile getiren Wang, bu süreçte yürüttükleri çalışmalara tam destek vereceklerini kaydetti.


Çinli bakan, iki tarafın stratejik koordinasyonu koruyarak bölgesel işbirliğini geliştirmesinin ve Güney Çin Denizi dahil bölgede barış ile istikrarın korumasına ortaklaşa katkı sunması gerektiğinin altını çizdi.


Alan Peter Cayetano ise, Filipinler-Çin işbirliğinin son dönemlerde her alanda başarıyla geliştirildiğini ve önemli projelerde aktif ilerlemeler kazanıldığını belirtti.


Cayetano, ülkesinin Çin'le üst düzey temaslarda bulunarak, ikili ilişkilerin aktif bir şekilde ilerletilmesini beklediğine vurgu yaptı.


Çin'in bölgedeki barış ve istikrarı korumak için harcadığı çabaları takdirle karşıladıklarını ifade eden Cayetano, Çin-ASEAN İlişkileri Koordinatörlüğü görevini yürüten Filipinler'in ASEAN-Çin işbirliğini ilerletmek için çaba harcayacağını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor