Wang Yi, Japon mevkidaşıyla görüştü

2018-08-03 11:04:25 CRI

Wang Yi, Japon mevkidaşıyla görüştü

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Singapur'da Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono'yla görüştü.


Doğu Asya İşbirliği Dışişleri Bakanları Toplantıları'na katılmak üzere Singapur'da bulunan Wang Yi görüşmede, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın sekiz yıl sonra tekrar Japonya'yı ziyaret etmesinin iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileşmesine hız verdiğini belirtti.


Wang, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin Çin ve Japonya arasındaki ilişkileri rekabetten eşgüdüme çevirmesi gerektiğini pek çok kez ifade etmesinin, Japonya'nın Çin'e yönelik yaklaşımındaki olumlu değişiklikleri yansıttığını ifade etti.


Bu yıl, Çin-Japonya Barış ve Dostluk Antlaşması'nın imzalanmasının 40. yıldönümü olduğunu hatırlatan Wang, her iki tarafın da 40 yılda ikili ilişkilerin gelişimindeki deneyimleri gözden geçirerek, iki ülke arasında imzalanan dört siyasi belgede belirlenen siyasi temelleri sağlamlaştırması gerektiğine dikkat çekti.


Wang, Çin'in iki ülke liderleri arasında varılan fikir birliklerini kapsamlı şekilde yerine getirerek, Japonya ile yüksek teknoloji, inovasyon ve üçüncü taraf piyasa gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu dile getirdi.


Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ise, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın Mayıs ayındaki verimli Japonya ziyareti sayesinde, ikili ilişkilerin normale döndüğünü, ekonomik işbirliğinde olumlu ilerlemeler kaydedildiğini ve Japonya'nın bundan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.


Taro Kono, Japonya'nın da iki ülke arasında varılan önemli fikir birliklerini titizlikle yerine getirerek, üst düzey temasları yoğunlaştırmaya ve inovasyon ile üçüncü taraf piyasa gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu kaydetti.


Taro Kono, ayrıca ikili ilişkilerin sürekli iyileşmesine olumlu sosyal temeller sağlamak için, gençler arasındaki iletişimin yoğunlaştırılması gerektiğini dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor