Wang Yi, “Çin-ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı”nı değerlendirdi

2018-08-03 10:31:34 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Sigapur'da “Çin-ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı”nın ardından toplantı hakkında bir değerlendirmede bulundu.


Wang Yi düzenlenen basın toplantısında, Çin-ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda görülen en parlak noktanın, taraflar arasında “Güney Çin Denizi Eylem Kuralları”na ilişkin tek müzakere metni taslağının hazırlanması olduğunu belirtti.


Bundan sonra belirli metinler üzerine istişarelerin yapılacağını vurgulayan Wang Yi, dış müdahale olmaması durumunda “Güney Çin Denizi Eylem Kuralları”yla ilgili görüşmelerin hızlanarak ilerleyeceğini vurguladı.


Wang, toplantıda kaydedilen en büyük başarının da Çin ve ASEAN arasındaki ilişkilerde hızlı gelişime dayalı büyüme döneminden, kaliteyi yükseltmeye dayalı olgunlaşma dönemine geçişin gerçekleştirilmesi olduğuna vurgu yaptı.


Çin-ASEAN ilişkilerinde kapsamlı gelişmenin yeni dönemine girildiğine işaret eden Wang Yi, işbirliği planlaması, güvenlik işbirliği, kültürel iletişim, inovasyon işbirliği ve sermaye güvencesi olmak üzere 5 alanın yeni bir aşamaya taşındığını kaydetti.


Bu yılın Çin-ASEAN stratejik ortak ilişkilerinin kuruluşunun 15. yıldönümü olduğunu hatırlatan Wang Yi, ASEAN'la çok taraflılık ve istişarede ısrar ederek, Doğu Asya'daki bölgesel işbirliğinde daha büyük gelişmelerin kaydedilmesi için çalışmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor