'Çin-ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı' yapıldı

2018-08-03 10:32:55 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Singapur'da “Çin-ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantı”na katıldı.


Wang Yi toplantıda yaptığı konuşmada, Çin ile ASEAN arasında stratejik ortaklık ilişkileri kurulmasından bu yana geçen 15 yıl içinde ikili ilişkilerin kapsamlı bir şekilde gelişerek yeni döneme girdiğini belirtti.


Bu yılın Çin'de yapılan dışa açılma ve reform uygulamalarının 40. yıldönümü ve aynı zamanda ASEAN'nın kuruluşunun 51. yıldönümü olduğuna dikkat çeken Wang, bu önemli zaman diliminde Çin'in ASEAN'ı komşu diplomasisinin öncelikli yönü olarak görmeye devam ederek, ASEAN topluluk inşasına ve ASEAN'ın merkezi konumuna destek vereceğini kaydetti.


Wang Yi, Çin-ASEAN Stratejik Ortaklık İlişkileri 2030 Vizyonu'nun önderliğinde ASEAN ülkeleri kalkınma planı ve “ASEAN 2025 Vizyonu” ile Kuşak ve Yol inisiyatifinin kenetlenmesini güçlendirerek, daha büyük işbirliği alanları yaratma tavsiyesinde bulunduklarını dile getirdi.


Bu çerçevede taraflar arasında güvenlik işbirliğinin güçlendirilmesi ve karşılıklı stratejik güvenin pekiştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Wang, ASEAN ülkelerinin Ekim ayında Çin-ASEAN Ortak Deniz Tatbikatı'na katılmasını beklediklerini ifade etti.


Wang, iki taraf arasında terörle mücadele işbirliğinin güçlendirilmesi, doğal afetlerin önlenmesi ve zararlarının azaltılması, insani yardım ile askeri tıp gibi alanlarda daha çok işbirliğinin yapılmasının önemine değindi.


İki tarafın ayrıca ekonomi, ticaret ve yatırım alanlarındaki işbirliğini derinleştirmesine vurgu yapan Wang Yi, Çin ile ASEAN'ın ticaretin serbestleşmesi ve ekonominin küreselleşmesini birlikte hızlandırması gerektiğinin altını çizdi.


Wang Yi eğitim, turizm, medya, gençlik alanlarındaki iletişimin genişletilmesi, akıllı kent, dijital ekonomi, yapay zeka, internet+ gibi alanlardaki işbirliğinin de derinlemesine geliştirilmesi gereğine vurgu yaptı.


ASEAN dışişleri bakanları ise toplantıda yaptıkları konuşmalarda ASEAN-Çin ilişkilerinde kaydedilen önemli gelişmeleri takdirle değerlendirerek, Çin'in ASEAN'ın en verimli işbirliği ortağı olduğu ve Kuşak ve Yol inisiyatifinin bölgenin ortak kalkınmasına önemli bir fırsat sağladığı görüşünü dile getirdi.


Bakanlar, Çin ile ASEAN arasında ekonomi, ticaret, inovasyon ve turizm alanlarındaki işbirliğinin derinleştirilmesi gerektiğine işaret etti.


ASEAN dışişleri bakanları ayrıca, korumacılığın baş gösterdiği bu kritik dönemde Çin ve ASEAN'ın “Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması”na (RCEP)  bir an önce varması, serbest ticaret ile bölge ekonomisinin entegrasyon sürecini hızlandırması ve çok taraflılık ile uluslararası kurallara dayalı çok taraflı ticaret sistemini koruması gerektiğini fikir birliğiyle dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor