“ABD'nin çift yönlü stratejisi Çin'i etkilemez”

2018-08-02 19:29:57 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan bugün yapılan açıklamada, ABD'nin Çin'den ithal edilen ürünlere gümrük vergisi oranının yükseltileceği iddiasına tepki gösterildi.

Ticaret Bakanlığı açıklamasında, ABD'nin bir yandan 200 milyar ABD Doları tutarında Çin ürünlerine getirilecek vergi oranını yüzde 10'dan yüzde 25'e yükselteceğini açıkladığı, diğer yandan Çin'le müzakereye başlamak istediğini duyurduğu hatırlatılarak, ABD'nin bu tavrıyla, en başta kendi çiftçi ve tüketicisini hiçe saydığı kaydedildi.

ABD'nin Çin'e karşı bir yandan sert diğer yandan uzlaşmacı görünmeye çalışan yaklaşımları aynı anda izlemesinin bir tesiri olmayacağına dikkat çeken sözcü, bu tarz çelişkili yaklaşımların, dünyada ticaret savaşına karşı çıkan ülkeleri de hayal kırıklığına uğrattığını dile getirdi.

ABD'nin ticaret savaşında elini yükseltmesi karşısında, Çin'in yeterince hazırlıklı olduğu belirtilerek, gerekli mukabelede bulunulacağına dikkat çekildi.

Çin'in hem ulusal itibarını hem de halkının çıkarlarını korumanın yanı sıra, serbest ticaret ve çok taraflılık ilkelerinin de savunucusu olduğu vurgulandı. Anlaşmazlıkların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiği yinelendi.

Açıklamada, ABD'nin Çin'e yönelik asılsız suçlamalarının, Çin'in barışçıl kalkınmasını önleme amacı taşıdığına dikkat çekildi. Tehditleri fırsata dönüştürme kabiliyeti olan Çin'in, yüksek kaliteli ekonomik büyüme hedefine ulaşma konusunda tam bir güven içinde olduğunun altı çizildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor