Çin ve Singapur'dan çok taraflılık vurgusu

2018-08-02 11:22:06 CRI

“Doğu Asya İşbirliği Dışişleri Bakanları Toplantıları”na katılmak üzere Singapur'da bulunan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Singapurlu mevkidaşı Vivian Balakrishnan ile görüştü.


Wang Yi görüşmede, uluslararası atmosferde belirsiz ve istikrarsız unsurların arttığı bugünlerde Çin ile Singapur'un Doğu Asya'nın canlı ve umutlu topraklarını barışçıl ve huzurlu hale getirmek için birlikte çaba harcaması gerektiğini belirtti.


Çin-ASEAN İlişkileri Koordinatörü Singapur'un Çin-ASEAN ilişkilerinin ilerletilmesinde büyük role sahip olduğuna işaret eden Wang Yi, Çin'in ASEAN etrafında gelişen Doğu Asya işbirliği sürecini daima desteklediğini dile getirdi.


Wang, “Doğu Asya İşbirliği Dışişleri Bakanları Toplantıları”nda dayanışma, işbirliği ve kalkınma mesajı verilerek, çok taraflılıkta ısrar etme, tek taraflılık ile korumacılığa karşı çıkma sinyali gönderilmesi gerektiğinin altını çizdi.


Vivian Balakrishnan ise, Singapur'un ASEAN-Çin İlişkileri Koordinatörlüğü sürecinde Çin'in kendilerine verdiği destekten dolayı teşekkür etti ve ASEAN-Çin ilişkilerinde yaşanan gelişmeleri övgüyle değerlendirdiklerinin altını çizdi.


Balakrishnan, ülkesinin tek taraflılığa karşı çıktığını ve çok taraflılıkta ısrar ederek serbest ticaret ile bölgesel ekonomik bütünleşmeyi desteklediğini söyledi.


Kurallara dayalı uluslararası düzenin korunması gerektiğini vurgulayan Balakrishnan, Singapur'da düzenlenecek “Doğu Asya İşbirliği Dışişleri Bakanları Toplantıları”nın başarılı geçmesi için aktif çaba harcayacaklarını da sözlerine ekledi. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor