Wang Yi, Norveçli mevkidaşıyla görüştü

2018-08-02 10:19:59

Wang Yi, Norveçli mevkidaşıyla görüştü

“Doğu Asya İşbirliği Dışişleri Bakanları Toplantıları” vesilesiyle Singapur'da bulunan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Norveçli mevkidaşı Ine Marie Eriksen Soreide'yle dün bir görüşme yaptı.

Wang Yi görüşmede, geçtiğimiz yıllarda Çin-Norveç ilişkilerinde bazı sıkıntılar yaşandığını, ancak karşılıklı müzakerelerle ikili ilişkilerin siyasi temelinin korunduğunu kaydetti.

Mevcut durumda Çin ve Norveç arasındaki temasların iyi yöne ilerlediğini dile getiren Wang Yi, 1 milyar 300 milyondan fazla nüfusa sahip bir ülkenin hızlı kalkınmasının insanlık için büyük bir katkı olarak görülebileceğini ve Norveç de dahil diğer ülkelerle işbirliği gerçekleştirilmesine önemli fırsatlar sağladığını ifade etti.

Wang Yi, bundan sonra iki tarafın birbirinin önemli çıkarlarıyla kaygılarına saygı göstermesi ve karşılıklı güveni pekiştirmesi gerektiğini belirtti.

Wang ayrıca, serbest ticareti destekleyen Çin ve Norveç'in serbest ticaret anlaşmasıyla ilgili görüşmeleri hızlandırmasının ve küresel serbest ticaret sistemini uluslararası kurallar temelinde korumasının önemine vurgu yaptı.

Ine Marie Eriksen Soreide ise, ikili ilişkilerin normalleşmesinin ardından iki ülke arasında çeşitli alanlarda temaslar kurulduğunu ve işbirliğinin geliştirildiğini, bu durumu da memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Çin'in egemenliği ile toprak bütünlüğüne, çekirdek çıkarına ve önemli kaygılarına saygı duyduklarına işaret eden Soreide, Çin'le ekonomi, ticaret, deniz ekonomisi ve kış sporu gibi alanlardaki işbirliğinde kazanç elde etmeyi umduklarına dikkat çekti.

Norveçli bakan, küresel serbest ticaret sisteminin sınamalar ve tehditlerle karşı karşıya bulunduğu bugünlerde Çin'le iletişimi artırarak, üstlerine düşen sorumluluğu üstlenmeye hazır olduklarını dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor