Malezya Başbakanı Mahatir Çin Dışişleri Bakanı Wang'la görüştü

2018-08-01 19:35:40

Malezya Başbakanı Mahatir Muhammed bugün ülkesinin başkenti Kuala Lumpur'da Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'yle bir araya geldi.

Mahatir, Malezya ve Çin'in tarih boyunca iyi dost olduğunu, Çinli göçmenlerin Malezya ekonomisine büyük katkı sağladığını söyledi.

Mahatir, “Çin tarihte hiçbir zaman komşu ülkeyi işgal etmedi, Zheng He'nin (Ming Hanedanı döneminde -1368-1644- Çin'in büyük denizcisi, amiral) filosu yurt dışı seyahatlerine çıkarken, beraberinde dostluk ve işbirliği götürdü.” dedi.

Çin'in bölgenin refahı için aktif şekilde çaba harcamakta ve katkı sağlamakta olduğunu söyleyen Mahatir, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in önerdiği Kuşak ve Yol girişiminin bölge için büyük fırsat olduğunu, Malezya'nın bu girişimi desteklediğini ve katılacağını dile getirdi.

Mahatir, Çin'in sürekli gelişmesinin Malezya için daha fazla ve daha büyük fırsat anlamına geldiğini, sağlıklı şekilde gelişen ikili ilişkilerin sadece Malezya'nın kalkınmasına değil, bölgesel barış ve refaha da yararlı olacağını kaydetti. Mahatir, en kısa zamanda Çin'i ziyaret etmek istediğini belirterek, Çin'den özellikle teknoloji şirketlerinin Malezya'daki yatırımlarını artırmalarını beklediğini sözlerine ekledi.

Wang Yi, Mahatir'in liderliğindeki yeni hükümetin kurulmasıyla Çin-Malezya ilişkilerinin yeni bir hareket noktasında bulunduğunu, Çin'in Malezya'yla birlikte geleceğin işbirliğini planlamayı, ikili ilişkilerin güzel geleceğini yaratmayı istediğini belirtti.

Görüşmede bölgesel durum ve Çin ile ABD arasındaki ticari sürtüşme de ele alındı. İki taraf, ticaret savaşında kazanan olmayacağını savunarak, Çin, Malezya ve bölgedeki diğer ülkelerin Doğu Asya Ekonomik Topluluğu inşasını ilerletmede ısrarcı olmaları ve yeni kalkınan ekonomilerin birliğini ve yasal haklarını korumaları gerektiğine dikkat çekti.

Wang Yi, Malezya Maliye Bakanı ve bazı diğer yetkililerle de görüşmeler yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor