Çin'den Taiwan bölgesi liderinin ABD 'transferine' sert tepki

2018-08-01 10:59:18 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Taiwan bölgesi lideri Cai Yingwen'in gelecek ay Paraguay ve Belize'ye yapacağı ziyaretlerin ardından ABD'de “transfer gerçekleştirme planı”na sert tepki gösterdi.


Bakanlık Sözcüsü Geng Shuang, dün düzenlenen olağan basın toplantısında söz konusu olayı değerlendirdi ve Çin'in bu konuyla ilgili ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunduğunu belirtti.


“Tek Çin” ilkesinin uluslararası toplumca kabul gördüğünü hatırlatan Geng, “İki Çin” ya da “Bir Çin, Bir Taiwan” gibi durumlar yaratmaya çalışan herhangi bir girişime tüm Çin halkının karşı çıkacağını ve böyle bir şeyin Taiwan halkının temel hak ve çıkarlarına da tamamen ters olduğunu ifade etti.


Geng, Taiwan makamlarına çağın eğilimine ters düşen girişimlerden vazgeçme tavsiyesinde bulunduklarının altını çizdi.


Çin'in, Taiwan bölgesi liderinin ABD'deki sözde “transferine” ilişkin tutumunu bir çok kez belirttiğine ve ABD nezdinde ciddi girişimlerde bulunduğuna dikkat çeken Sözcü, ABD ve Çin'le diplomatik ilişki kuran diğer ülkelerin de bu tür “transfer” eylemlerine öteden beri kararlılıkla karşı çıktıklarını vurguladı.


Geng, ABD'nin, “Tek Çin” politikasına ve Çin ile ABD tarafından yayınlanan üç ortak bildirinin ilkelerine sadık kalarak, Taiwan bölgesi liderinin ülkede “transfer” yapmasına izin vermemesi çağrısı yaptı.


Sözcü, ABD'nin ayrıca, Taiwan bağımsızlığını amaçlayan güçlere herhangi bir yanlış sinyal vermemesi, somut eylemlerle ikili ilişkileri koruması ve Taiwan Boğazı'nın barışı ile istikrarını koruması çağrısında bulundu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor