“Çin-Malezya işbirliğinde yeni yol haritası belirleniyor”

2018-08-01 10:02:16 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Kuala Lumpur'da Melazya Dışişleri Bakanı Saifuddin Abdullah ile görüştü ve ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Wang Yi basın toplantısında, Malezya'da yeni hükümetin kurulmasının hemen ardından ülkeyi ziyaret etmesinin amacının, hem iki ülkeye hem uluslararası topluma Çin hükümetinin Malezya ile ilişkilere önem verdiğini ve Malezya'yı özellikle komşu ülkelerle ilişkilerinde öncelikli yere koyduğunu göstermek olduğunu belirtti.

Wang Yi, Malezya'ya yönelik dostça politika uygulamaya devam edeceklerine dikkat çekti.

Çin'in, ülkelere ister büyük ister küçük olsun eşit davranılmasını savunduğunu ve asla başka ülkelerin iç işlerine müdahale etmeyeceğini kaydeden Wang Yi, Malezya halkının seçeneklerini ve kendi koşullarına uygun kalkınma yolunda ilerlemesini desteklediklerini ifade etti.

Ziyaretin diğer bir amacının da, Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed'in Çin'e yapacağı ziyaretle ilgili Malezya ile temas kurarak hazırlık yapmak olduğuna işaret eden Wang Yi, ziyaretle iki ülkenin liderleri arasında güven sağlanarak, karşılıklı yarara dayalı ikili işbirliği için yeni yol haritasının belirlenmesi beklendiğini dile getirdi.

Başbakan Mahathir Muhammed'in “Kuşak ve Yol” inşasına verdiği aktif desteği olumlu karşıladıklarını da söyleyen Wang Yi, iki ülkenin “Kuşak ve Yol” inşasını birlikte ilerletmesinin ikili işbirliğini genişleteceği ve yeni işbirliği noktaları yaratacağı gibi, iki ülkenin ortak kalkınması ve refahına güç katabileceğine de inandıklarını sözlerine ekledi.


  
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor