“ Çin ve İngiltere, dışa açık dünya ekonomisini birlikte korumalı”

2018-07-31 15:22:28 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin ve İngiltere'nin dışa açılmış dünya ekonomisini birlikte koruması gerektiğini belirtti.

Li Keqiang dün, Beijing'de 9. Çin-İngiltere Stratejik Diyaloğu'na katılmak üzere Çin'e gelen İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ile görüştü.

Li Keqiang Çin ile İngiltere arasındaki ilişkiler ile her alanı kapsayan somut işbirliğinde kaydedilen ilerlemeleri olumlu değerlendirdi.

Li, günümüz koşullarında BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ile dünyanın önemli ekonomileri arasında yer alan Çin ve İngiltere'nin; çekirdeği BM Tüzüğü'nün amacı ve ilkeleri olan uluslararası düzen ve sistem ile merkezi Dünya Ticaret Örgütü olan çok taraflı ticaret sistemini koruma sorumluluğunu üstlenmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Li, iki ülkenin ayrıca çok taraflılıkta ısrar ederek, dışa açık dünya ekonomisini korumaları ve dünyaya istikrarlı ve yapıcı güç katmaları gerektiğini de kaydetti.

Li Keqiang, İngiltere ile karşılıklı saygı ve eşitlik ilkeleri temelinde, ikili ilişkileri ve kapsamlı işbirliğini geliştirmeye hazır olduklarını da vurguladı.

Li, iki tarafın her alanı kapsayan işbirliğini genişletmesi, yeni işbirliği noktaları yaratması, böylece karşılıklı yarar ve ortak kazanç hedeflerine ulaşması gerektiğini ifade etti.

Başta İngiltere olmak üzere, diğer ülkelerin de Çin'deki şirketlerine daha olumlu bir ticaret ortamı yaratacaklarına dikkat çeken Li, İngiltere'den de Çinli şirketlerin İngiltere'ye yatırım yapmalarına sistematik güvence sağlamasını da temenni etti.

İkili ilişkilerde her açıdan “altın çağ”ın açıldığı bir dönemde, ikili işbirliğinin daha büyük potansiyele sahip olacağını belirten İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ise, önümüzdeki yıl düzenlenecek İngiltere-Çin başbakanları yıllık görüşmesini heyecanla beklediklerini dile getirdi.

Hunt, Çin'le karşılıklı siyasi güveni arttırarak, stratejilerin kenetlenmesini sağlayacaklarını belirtti.

İki ülke arasındaki iletişim ve koordinasyonun yoğunlaşmasını beklediklerini söyleyen Hunt, Çin'le çok taraflılık, serbest ticaret ve kurallara dayanan uluslararası düzeni ortaklaşa korumaya hazır olduklarını vurguladı.

  

  Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor