“Çin ve İngiltere Kuşak ve Yol inşasını birlikte ilerletecek”

2018-07-31 10:00:54 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, İngiliz mevkidaşı Hunt ile düzenlediği ortak basın toplantısında, iki ülkenin Kuşak ve Yol inşasını birlikte ilerleteceğini söyledi.

Çin Devlet Konsey Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, İngiliz mevkidaşı Jeremy Hunt'la birlikte “9. Çin-İngiltere Stratejik Diyaloğu”na başkanlık etti. İki bakan daha sonra birlikte gazetecilerin karşısına çıktı.

Basın toplantısında Çin ve İngiltere'nin Kuşak ve Yol inşasındaki ortaklığına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Wang, İngiltere'nin Kuşak ve Yol inisiyatifinin doğal işbirliği ortağı olarak birçok ilke imza attığına dikkat çekti.

Wang, “İngiltere, Asya Altyapı Yatırım Bankası'na ilk katılan, ‘Kuşak ve Yol Finansman Kılavuz İlkeleri'ne ilk imza atan ve Asya Altyapı Yatırım Bankası Özel Fonu'na ilk para yatıran ülkedir.” ifadelerini kullandı.

Jeremy Hunt ile Kuşak ve Yol işbirliğini ağırlıklı olarak ele aldıklarına işaret eden Wang, kalkınma stratejilerinin kenetlenmesinin yanı sıra, finans, hukuk, inovasyon ve üçlü işbirliği alanlarındaki işbirliği potansiyelinin ortaya çıkarılması konusunda anlaşmaya vardıklarını vurguladı. İngiltere ile Kuşak ve Yol işbirliği ve üçüncü taraf piyasa işbirliği belgelerinin imzalanması konularında da mutabakat sağlandığının altını çizdi.

İngiliz işletmelerin finans ile hukuk hizmetleri avantajlarından faydalanarak, Kuşak ve Yol kapsamındaki projelere katılmasını olumlu karşıladıklarını dile getiren Wang, Kuşak ve Yol inisiyatifinin açık ve kapsayıcı olduğunu sözlerine ekledi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor