İngiltere-Çin dışişleri bakanları: Somut işbirliğimiz güçlenecek

2018-07-30 21:19:57

İngiltere-Çin dışişleri bakanları: Somut işbirliğimiz güçlenecek

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi bugün Beijing'de İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ile katıldığı ortak basın toplantısında konuştu. Wang Yi, ikili ilişkilerin stratejik içeriğini daha da zenginleştirmeleri ve somut işbirliğini güçlendirmeleri gerektiğini belirtti.

Çin ile İngiltere arasında 9. Stratejik Diyalog bugün başkent Beijing'de düzenlendi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt diyaloga başkanlık etti, iki bakan diyalogun ardından basın mensuplarının karşısına geçti.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, görüşmeyi değerlendirirken, “Mevkidaşım Jeremy Hunt'ın, göreve atanmasının üzerinden bir ay geçmeden Beijing'de bulunması, İngiltere'nin Çin'le ikili ilişkilere verdiği büyük önemi gösteriyor. Sayın Jeremy Hunt ile verimli bir görüşme yaptık ve birçok anlaşmaya vardık” ifadesini kullandı.

Görüşmede, ikili ilişkilerde strateji, gerçekçilik, küresellik ve hoşgörü boyutunun artırılması, üst düzey temasların korunması, siyasetin yönlendirme rolünün güçlendirilmesi, ekonomi, kültür ve güvenlik alanlarında diyalog mekanizmalarının harekete geçirilmesi hususunda fikir birliği sağlandı.

Wang Yi, “İngiltere'nin daha büyük bir hevesle Kuşak ve Yol inisiyatifine katılmasını bekliyoruz. Öncelikle üçüncü taraflarda işbirliğine odaklanalım. İngiltere liderini önümüzdeki yıl Çin'de düzenlenecek 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na davet etmek istiyoruz. İngiltere'nin Çin Uluslararası İhracat ve İthalat Fuarı'nın onur konuğu olmasından da memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Wang Yi ve Jeremy Hunt görüşmede dünya genelinde serbest ticaret sisteminin korunmasını da ele aldı.

Wang Yi, İngiliz mevkidaşıyla mutabakat içinde olduklarını, İngiltere ile birlikte çok taraflılığı, özgür ticaret sistemini ve Dünya Ticaret Örgütü kurallarını savunacaklarını kaydetti.


“ABD'nin ticaret açığının sebebi Çin değil”

 

Wang Yi görüşmede Çin ile ABD arasında yaşanan ticaret dengesizliğinin ana sorumlusunun Çin olmadığına dikkat çekerek, ABD'nin asıl sorumluyu bulmak için kendisine bakması gerektiğine işaret etti.

Wang, “Ticaret fazlası veya açığı, işin doğruluğunu değerlendirmenin kriteri değil. Aslında ABD, Çin ile ticaret yapmaktan çok faydalandı. Örneğin, ucuz kaynak ve mallara kavuştu, tüketici refahı arttı, doların güçlü statüsü desteklendi. ABD'nin zarar ettiğini iddia etmesi şaşırtıcı” diye konuştu.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, reform ve dışa açılmanın Çin'in planlanan bir devlet politikası olduğunu belirterek, öteden beri ticari anlaşmazlıkların çatışmayla değil diyalogla çözümünden yana olduklarını da ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor