“İngiltere Çin’le birlikte serbest ticareti korumaya hazır”

2018-07-30 15:13:56 CRI

 İngiltere’nin Beijing Büyükelçisi Barbara Janet Woodward, İngiltere-Çin ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu ve Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’un Çin ziyaretini değerlendirdi.

Barbara Janet Woodward kısa süre önce Beijing’de Çinli gazetecilere verdiği demeçte, çok taraflılığın kararlı bir savunucusu olan İngiltere’nin, Çin’le birlikte çok taraflılığı korumaya ve ticaretin serbestleşmesini hızlandırmaya hazır olduğunu belirtti.

 Büyükelçi Woodward, İngiltere’nin, küresel ticari sürtüşmelerin kızıştığı bugünlerde Dünya Ticaret Örgütü’nün Ticari Anlaşmazlıkların Halli mekanizmasında etkili rol oynamasını güvence altına almak amacıyla Çin’le beraber çaba harcamak istediğini kaydetti.

 İki ülke arasında yoğun ticaret ve yatırım ilişkileri bulunduğunu hatırlatan Woodward, Çin’in piyasa açılımını genişleten önlemlerini olumlu karşıladıklarını ve üst düzey bir heyeti Kasım ayında Shanghai’da düzenlenecek ilk Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na göndereceklerini söyledi.

Öte yandan, İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Çinli mevkidaşı Wang Yi’nin daveti üzerine, resmi bir ziyaret gerçekleştirmek için bugün Çin’e gelecek. Jeremy Hunt, ziyareti kapsamında “9. Çin-İngiltere Stratejik Diyaloğu”na katılacak. Woodward, “9. Çin-İngiltere Stratejik Diyaloğu”yla ilgili olarak da şöyle konuştu: “Söz konusu diyalog platformu aracılığıyla çok taraflılık, güvenlik, diplomasi, ekonomi ve ticaret alanlarındaki işbirliğinin derinleştirilmesini, altın çağda bulunan ikili ilişkilerin ilerleyişinin daha da hızlandırılmasını bekliyoruz.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor