Xi Jinping, Morityus Başbakanı ile görüştü

2018-07-29 11:51:57

Ortadoğu ve Afrika gezisini sürdüren Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Morityus Başbakanı Pravind Jugnauth ile bir araya geldi.

Xi Jinping, görüşmede diplomatik ilişkilerin tesisinden bu yana geçen 46 yılda, iki ülke arasındaki karşılıklı siyasi güvenin pekiştirildiğine, çeşitli alanlardaki işbirliğinden verimli sonuçlar elde edildiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Xi, Morityus ile eskiden olduğu gibi bundan sonra da iyi dost ve ortaklar olmaya, böylece ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşımaya hazır olduklarını kaydetti.

Xi, her ikisi de gelişmekte olan ülke konumundaki Çin ile Moritanya'nın önünde yeni kalkınma fırsatları bulunduğunu belirtti.

Xi Jinping, iki ülkenin üst düzey temaslardaki iyi eğilimi koruyarak, hükümet kuruluşları, yasama organları ve yerel yönetimler arasındaki temasları güçlendirmesi, tarafların temel çıkarlarını ilgilendiren konularda birbirine destek sağlamaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Uygulamaya yönelik işbirliği potansiyelinin ortaya çıkarılarak yatırım ve ticaretin kolaylaşma seviyesinin yükseltilmesinin önemine de değinen Xi Jinping, Çin-Morityus serbest ticaret anlaşmasının mümkün olduğunca erken bir tarihte imzalanması çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Xi, Morityus'un Kuşak ve Yol'un inşasına katılarak özgün coğrafi avantajlarından faydalanması, Çin ile iletişimi güçlendirerek işbirliğini yoğunlaştırması gerektiğine işaret etti.

Xi Jinping, Çin'in Morityus ile iklim değişikliğiyle mücadelede Güney-Güney İşbirliği'ni güçlendirmeye, uluslararası meselelerde koordinasyonu güçlendirmeye ve gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarını korumaya hazır olduğunu belirtti. 

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ayrıca Çin ve Afrika ülkelerinin ortak kader topluluğu ve ortak çıkar topluluğu olduklarına işaret ederek, başkent Beijing'de eylül ayında düzenlenecek Çin-Afrika İşbirliği Forumu Zirvesi aracılığıyla Jugnauth da dâhil Afrikalı liderlerle işbirliği konusunda görüş alışverişinde bulunacaklarını söyledi.

Morityus Başbakanı Jugnauth ise görüşmede, Xi Jinping'in ortaya koyduğu Ortak Kader Topluluğu düşüncesini takdirle değerlendirdiklerine işaret etti.

Jugnauth, Morityus'un Tek Çin politikasında ısrarcı olmaya devam edeceğini, Kuşak ve Yol'a aktif şekilde katılacağını, Çin-Afrika ortaklığını sağlamlaştırmak için Çin ile ortak çaba harcayacağını ifade etti.

Morityus, Xi Jinping'in geçen mart ayında yeniden cumhurbaşkanlığına seçilmesinin ardından çıktığı ilk dış gezisindeki son duraktı.

Xi, Morityus'tan önce Birleşik Arap Emirlikleri, Senegal, Ruanda ve Güney Afrika Cumhuriyeti'ne ziyaretlerde bulundu ve Johannesburg'da düzenlenen 10. BRICS Zirvesi'ne katıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor