Haber Analiz: Çin piyasası, dünya için kaçmaması gereken bir fırsat

2018-07-28 16:39:28

Shanghai'de düzenlenecek Birinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı, üç ay sonra kapılarını ziyaretçilere açacak. Şu an itibarıyla 130'dan fazla ülke ve bölgeden 2 bin 800'ün üzerinde şirket fuara katılmak için kayıt yaptırdı. Fuara ayrıca dünyanın dört bir köşesinden 150 binden fazla alıcının katılacağı tahmin ediliyor. Herkesin gözü, dünyanın tek ithalat temalı fuarına çevrilmiş durumda. Ayrıca, daha şimdiden 30'den fazla yabancı şirket, 2019 yılında düzenlenecek ikinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılmak için başvuru yaptı.

Korumacılık eğilimlerine karşı yeni fırsat arayışı

Birinci Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nda en çok başvuru alan sektörler arasında konfeksiyon, takı ve aksesuar, günlük tüketim ürünleri, gıda ve tarımsal ürünler yer aldı. En büyük sergi alanı için başvurular ise genel olarak yapay zekâ, ileri teknoloji donanımları ve otomotiv alanlarında faaliyet gösteren şirketlerden geldi. Piyasa eğilimleri konusunda hassas olan yabancı şirketlerin, Çin halkının kaliteli yaşam ve kaliteli ekonomik gelişme arayışının, küresel tüketim piyasası için yeni dinamizm kaynağı olduğunu gördükleri söylenebilir.

Çin hükümetinin ev sahipliği yapacağı fuara gösterilen yoğun ilgi, beklenmedik bir gelişme değil. Ticarette korumacılığın küresel ekonomiyi olumsuz etkilediği dönemde, her şirket ve iş adamı, yapay bariyerleri ortadan kaldırmak, böylece yeni kazançlar elde etmek istiyor. Bu konuda yaklaşık 1,4 milyarlık nüfusuyla Çin, küresel üreticiler için dev bir tüketim ve yatırım piyasası konumunda. Hükümet, ticaretin serbestleşmesi ve yatırımların kolaylaşması yönündeki kararlılığını somut eylemlere dönüştürmeye ve dışa açılmayı sürekli genişletmeye çalışıyor. Küresel ölçekte, Çin'den daha iyi bir fırsatlar ülkesi bulunmadığını söylemek yanlış olmaz.

Küresel yatırımcıların gözdesi

Çin, bugün 400 milyon kişiyle dünyanın en büyük orta gelirli nüfusuna sahip. Son yıllarda, Avustralya'dan gelen sığır eti, Şili'den gelen vişne ve Almanya'dan gelen süt gibi birçok ithal tarımsal ürün, Çinli tüketicilerin sofrasındaki yerini aldı. Çin, artık dünyanın en büyük tarım ürünleri ithalatçısı oldu.

Çin'in tarım ürünleri ithalatı, küresel tarım ürünleri ticaretinin yüzde 10'unu oluşturuyor. Çin, her yıl tarım ürünleri ticaretinde 40-50 milyar dolar civarında açık veriyor.

Bunun dışında, Çin dünyadaki en büyük otomobil piyasasına sahip. 2017 yılında ülkede üretilen otomobil sayısı önceki yıla göre yüzde 3,19 oranında yükselerek 29 milyon 15 bine çıktı. Otomobil satışları ise önceki yıla kıyasla yüzde 3,04 artarak 28 milyon 878 bin adete ulaştı. Çin, bu iki alanda da art arda dokuz yıldır dünya birinciliğini elinde tutuyor.

Financial Times'ın haberine göre, çok uluslu otomobil şirketlerinin birçoğu, kârlarının neredeyse yarısını Çin'den sağlıyor.

1 Temmuz'da Çin, ithal edilen otomobil ve bazı günlük tüketim ürünlerine yönelik gümrük vergisini düşürdü. Bu önlem, halkın yükselen tüketim ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra, ilgili yabancı işletmelerin Çin'deki pazarlarını genişletmeleri için kolaylık getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor