Xi Jinping'in BRICS Zirvesi'ndeki konuşmasına övgüler

2018-07-28 11:48:18

10. BRICS Zirvesi 26 Temmuz'da Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde düzenlendi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping zirvede “Parlak Vizyonumuzu Gerçeğe Dönüştürelim” başlıklı bir konuşma yaptı.

Xi Jinping, konuşmasında, BRICS işbirliğinin tarihi gelişme eğilimini değerlendirerek stratejik ortaklık ilişkilerini derinleştirmenin yanı sıra ikinci "altın on yıl"da daha büyük başarılar elde edilmesini umduğunu dile getirdi.

Kenya Nairobi-ABD Uluslararası Üniversitesi uluslararası ilişkiler uzmanı Macharia Munene, Xi Jinping'in konuşmasında vurguladığı üzere BRICS ülkelerinin ticaret, yatırım, finans ve bağlanırlık gibi alanlardaki işbirliğini pekiştirmesinin, daha adil bir küresel ekonomik düzenin oluşturulmasına yardımcı olacağını ifade etti.

Hindistan'ın Jawaharlal Nehru Üniversitesi Çin ve Güneydoğu Asya Araştırmaları Merkezi Direktörü Profesör B.R. Deepak, Xi Jinping'in karşılıklı siyasi güven, ortak kazanç, inovasyon, kapsayıcı kalkınma ve çok taraflılık gibi ilkelere dayalı BRICS Ruhu'nu sürekli savunduğunu belirtti. Deepak, BRICS ülkelerinin işbirliği ve küresel yönetişim gibi hususlarda kapsamlı görüş birliğine varmasının, hem BRICS'in geleceği için ümitleri yeşerttiğini, hem de daha rasyonel bir uluslararası düzenin inşasına yeni enerji kattığını söyledi.

Çin- Brezilya Araştırma ve İş Merkezi Başkanı Ronnie Lins de çok taraflılık, işbirliği ve istişarenin BRICS ülkeleri arasındaki ilişkilerin temeli olduğu kanısında.

Rusya Bilimler Akademisi Uzak Doğu Çalışmaları Estitüsü'nden araştırmacı Vasily Kashin ise, Xi Jinping'in önerilerinin önemini vurgulayarak, BRICS+ gibi çok taraflı işbirliği mekanizmalarının sağlamlaştırılması için Çin'in büyük çaba ortaya koyduğunu söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor