Xi Jinping'den “BRICS+” işbirliğini genişletme çağrısı

2018-07-28 11:45:42

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yükselmekte olan piyasa ekonomilerine ve gelişmekte olan ülkelere ortak sınamaların halli için BRICS+ işbirliğini genişletme çağrısı yaptı.

Xi, Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde dün düzenlenen BRICS+ Liderler Diyalog Toplantısı'nda bir konuşma yaptı.

Toplantıya katılan farklı ülkenin liderleri, uluslararası kalkınma ve işbirliği ile Güney-Güney işbirliği konularında mutabakat sağladı.

Konuşmasında, büyük gelişmeler ve dönüşümlerin yaşandığı dünyada yeni yükselen piyasalarla gelişmekte olan ülkelerin ortak fırsatlar ve sınamalarla yüzleştiğini kaydeden Xi Jinping, birlik içinde işbirliği yapılmasının büyük önem taşıdığını vurgulayarak, bu konuda önerilerde bulundu.

İlk olarak BRICS ülkelerinin ve ortaklarının karşılıklı yarara dayalı ortaklığı derinleştirmesi gerektiğini anlatan Cumhurbaşkanı Xi, ikinci olarak kalkınma için yeni itici güçlerin yaratılması gerektiğini ifade etti. Xi, BRCS ülkelerinin inovasyona dayalı, ortak ve kapsayıcı kalkınmayı gerçekleştirmesinin öneminin altını çizdi.

Üçüncü olarak olumlu bir dış ortamın oluşturulması gerektiğini dile getiren Xi Jinping, çok taraflı ticaret sistemini el birliğiyle koruyarak açık bir küresel ekonomi inşa etmek için çaba gösterilmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca küresel ekonomik yönetişim reformunu ilerletmeye devam edilmesi gerektiğini belirten Xi, yeni yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerin söz haklarının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Çin Cumhurbaşkanı, dördüncü olarak daha adil ve rasyonel uluslararası ilişkiler modelinin kurulması için çabaları kuvvetlendirmeye çağırdı.


Öte yandan, Xi Jinping, toplantı vesilesiyle BRICS ülkeleri ile Afrika ülkeleri arasındaki dostluk ilişkilerinin derinleştirilmesi gerektiğini kaydetti. Eylül ayında Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nin düzenleneceğini hatırlatan Xi, zirvenin Çin-Afrika kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerine yeni enerji katacağına inancını dile getirdi.


Xi Jinping son olarak Çin'in her zaman gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasını kararlılıkla destekleyeceğini vurguladı. Çin'in söz konusu ülkelerle yakın dostluk ilişkilerini geliştirmeyi sürdüreceğini söyleyen Xi Jinping, "BRICS+" işbirliği platformunun, yeni yükselen ekonomiler ve gelişmekte olan ülkelerin ortak kalkınma ve refaha kavuşmasına katkılarda bulunacağını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor