Çinli temsilci ABD'nin eleştirilerini reddetti

2018-07-28 11:05:07

Çin'in DTÖ Temsilcisi Zhang Xiangchen, DTÖ Genel Konseyi toplantısında, ABD'nin Çin'in ekonomik modeliyle ilgili eleştirilerine karşı çıktı.

ABD'li temsilcinin toplantıda yaptığı konuşmada “Çin'in piyasa ekonomisi olmadığı” ifadesini kullandığına dikkati çeken Zhang Xiangchen, Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) kurallarında “piyasa ekonomisi” kavramının net bir tanımının yer almadığını ve dünyada “piyasa ekonomisi” ile ilgili tek bir standardın bulunmadığını vurguladı.

Çinli temsilci, ABD'nin ulusal güvenlik bahanesiyle 232. Madde kapsamında çelik ve alüminyum ürünlerinin ithalatını kısıtlamasının ve 301. Madde çerçevesinde gümrük vergilerini artırmasının asıl “yıkıcı etkiyi” yarattığını belirtti.

Çok taraflı ticaret sisteminin küreselleşme eğilimindeki değişime nasıl uyum sağlayacağına yönelik araştırma çalışmalarına Çin'in katkı yapmaya hazır olduğunu söyleyen Zhang Xiangchen, ancak DTÖ'nün en acil yerine getirmesi gerekenin, tek taraflılık ve korumacılığın yaygınlaşmasını önleyerek ihtilafların halli mekanizmasını devreye sokup ticaret savaşını sonlandırmak olduğunu dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor