BRICS Zirvesi'nin 10. yılı anısına toplantı düzenlendi

2018-07-27 20:35:19

BRICS Liderler Zirvesi'nin 10. yıldönümü nedeniyle Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg kentinde bugün bir gayriresmî toplantı düzenlendi.

Toplantıya Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi katıldı.

Liderler, 10 yıldır düzenlenen zirvelerden alınan neticeleri övgüyle değerlendirirken, kapsayıcı kalkınma ve ortak refaha kavuşulan bir gelecek yaratma yönünde karar aldı.

Xi Jinping, toplantıda yaptığı açıklamada, BRICS işbirliğinin ekonomik bir kavramdan büyük etkiye sahip önemli bir uluslararası işbirliği mekanizmasına dönüştüğünü belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, BRICS ülkelerinin önümüzdeki on yılda da BRICS ruhunu sürdürerek stratejik ortaklık ilişkilerini derinleştirmeleri, açık küresel ekonominin kurulması için çaba göstermeleri gerektiğini kaydetti.

Xi Jinping, ticaret, yatırım, sermaye dolaşımı, altyapı inşası, iletişim ve kültür gibi alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini de ifade etti.

BRICS ülkelerinin, yeni sanayi devrimi ortaklığından somut neticeler elde etmesinin sağlanması gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Xi, “BRICS+” işbirliğinin genişletilerek diğer yeni yükselen piyasalarla gelişmekte olan ülkelerin de bu sürece dâhil edilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, BRICS işbirliğinin halklara yarar getirmesinin sağlanmasının önemine de işaret ederek, ikinci “Altın On Yıl”da daha büyük başarılar elde edilmesini umduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor