Çin: Pakistan'da “pürüzsüz siyasi geçiş” umuyoruz

2018-07-27 19:13:46

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'daki siyasi geçişin pürüzsüz şekilde tamamlanmasını, ülkede istikrarın korunmasını umduklarını açıkladı.

Pakistan'da Adalet Hareketi Partisi'nin lideri İmran Han, dün federal ve eyalet meclis seçimlerinden zaferle çıktıklarını açıkladı.

İmran Han, televizyondan yaptığı açıklamada, Çin-Pakistan ilişkilerine önem verdiklerini, yeni hükümetin Çin ile dostane temaslarını ve işbirliğini geliştirmeyi sürdüreceğini belirtti. İmran Han, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun inşasını ilerleteceklerini de söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İmran Han'ın Çin ile ilgili olumlu açıklamalarını takip ettik. İmran Han, daha önce da Çin ile ilişkilerin Pakistan'ın dış politikasının temel taşı olduğunu, Pakistan'da hangi parti iktidara gelirse gelsin, Çin'e yönelik dostça politikaların değişmeyeceğini söylemişti. Bu tutumu övgüyle değerlendiren Çin tarafı, Pakistan'daki farklı çevrelerin de iki ülke dostluğunun kararlı destekçisi olduğuna inanıyor” diye konuştu.

Sözcü, “Çin ile Pakistan arasındaki her koşulda stratejik işbirliği ortaklığı, uluslararası durum ne yönde değişirse değişsin sarsılmayacak” dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor