Wang Yi, Doğu Asya turuna çıkıyor

2018-07-27 18:25:17

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin 31 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında Malezya ve Singapur'a resmi ziyarette bulunacağı ve Singapur'da düzenlenecek Doğu Asya işbirliğine dair bir dizi toplantıya katılacağı açıklandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin Singapur'da düzenlenecek Çin-Güneydoğu Asya Ülkeler Birliği (ASEAN) (10+1) Dışişleri Bakanları Toplantısı, ASEAN ve Çin-Japonya-Kore Cumhuriyeti (10+3) Dışişleri Bakanları Toplantısı, Doğu Asya İşbirliği Dışişleri Bakanları Toplantısı ve ASEAN Bölge Forumu Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılacağı bilgisini verdi.

Geng Shuang, Bakan Wang Yi'nin ilgili ülkelerin dışişleri bakanlarıyla Çin-ASEAN ilişkileri, Doğu Asya işbirliği ve tarafları ilgilendiren ortak bölgesel ve uluslararası hususlar hakkında görüş alışverişinde bulunacağını kaydetti.

Bu yılın Çin-ASEAN stratejik ortaklığının kuruluşunun 15. yıldönümü ve Çin-ASEAN İnovasyon Yılı olduğunu hatırlatan Sözcü Geng Shuang, Çin'in ASEAN ile işbirliğini daima dış ilişkilerinde ön planda tuttuğunu söyleyerek, ASEAN ülkelerini Kuşak ve Yol inşasının önemli bölgesi olarak gördüklerini belirtti.

Çin'in ASEAN ile işbirliğini derinleştirmeye, kalkınma planlarının kaynaşmasını yoğunlaştırmaya ve somut işbirliğini pekiştirmeye hazır olduğuna dikkati çeken Geng Shuang, ayrıca tarafların siyasi güvenlik işbirliğini de yoğunlaştıracaklarını ve daha sıkı bir ortak kader topluluğu oluşturacaklarını söyledi.

Sözcü Geng, ASEAN ülkeleriyle müzakere yoluyla Güney Çin Denizi sorununu rasyonel şekilde çözeceklerini, denizlerle ilgili işlerde somut işbirliğini kuvvetlendireceklerini ve Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarın korunması için ortak çaba harcayacaklarını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor