Haber Analiz: Avrupa Birliği Trump'a güvenebilir mi?

2018-07-27 12:07:28

Haber Analiz: Avrupa Birliği Trump'a güvenebilir mi?


(CRI)

ABD Başkanı Donald Trump ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, 25 Temmuz'da Beyaz Saray'da düzenlenen ortak basın toplantısında belli ticari konularda anlaştıklarını duyurdu.

Haber Analiz: Avrupa Birliği Trump'a güvenebilir mi?

ABD-AB ilişkilerinde yeni bir dönem başlatmak üzere bir araya geldiklerini belirten Donald Trump, "Bu yüzden, bugün AB ile otomobil harici endüstriyel ürünlere yönelik tarifeleri, tarife dışı kısıtlamaları ve sübvansiyonları sıfırlamaya çalışmak konusunda anlaşma sağladık." dedi.

İki tarafın anlaşmasını elbette olumlu değerlendirmek gerekir, zira ilkel bir alışkanlık olan ticaret savaşlarının kazananı olmaz. Ancak Trump yönetimi gerçekten verdiği sözü tutar mı?

Çok değil, iki ay önce ABD ve Çin heyetleri Washington'da bir araya gelmişler, ek gümrük tarifelerine son verme konusunda anlaşmaya varmışlardı. Beyaz Saray'ın bu sözünü yutması 10 gün sürmedi, 50 milyar ABD Doları değerinde Çin mallarına yüzde 25 gümrük vergisi tarifesi getirildi. Uluslararası toplum gelişmeyi şaşkınlıkla izledi.

‘Anlaşma' mı ‘ateşkes' mi?

Haber Analiz: Avrupa Birliği Trump'a güvenebilir mi?

Donald Trump yönetimi için, verilen sözlerin pek bir hükmü yok, söz verip aksini yapma konusunda oldukça mahirler. Bu nedenle ABD ile Avrupa Birliği arasında gelinen noktayı, ‘anlaşma' değil, geçici bir ‘ateşkes' olarak görmek mümkün.

Söz konusu anlaşmaya bakalım. Öncelikle ABD ve AB, sıfır tarifenin gerçekleştirilmesi, ticaret bariyerlerinin kaldırılması ve otomobil harici ürünlere yönelik sübvansiyonların sıfırlanması için yeni müzakere başlatacaklarını ve çelik ile alüminyum tarifeleri ve misilleme tarifelerinin çözümü için enerji işbirliğini artıracaklarını deklare etti.

Bunlar, ikili ticaret ilişkisinin yönünü ve tutumunu gösteriyor, ancak anlaşma ne zaman uygulanacak? Ne işin takvimi ne detaylar ne de çözüm mekanizması açıklandı. Ayrıca ABD, AB'nin çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik tarifelerin artırılmasına son verileceğini açık olarak kabul etmedi. Özellikle otomobil gümrük tarifesi, AB'yi en çok ilgilendiren konu. Donald Trump daha önce “New York'ta 5. Cadde'de Mercedes otomobil görmeyeceklerini” ifade etmişti. Anlaşmada otomobil tarifesinin ne şekilde çözüleceğine ilişkin detaylar bulunmuyor. Bu da, iki taraf arasındaki karşılıklı güvenin sorgulanmasına neden oluyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor