Xi Jinping, Erdoğan ve diğer liderlerle görüştü

2018-07-27 10:16:16

Xi Jinping, Erdoğan ve diğer liderlerle görüştü

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve bazı diğer yabancı devlet başkanlarıyla ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Xi Jinping, Erdoğan ve diğer liderlerle görüştü

Xi Erdoğan'la yaptığı görüşmede, Çin ile Türkiye arasında geliştirilen stratejik işbirliği ilişkisi ve çeşitli alanlardaki işbirliğini takdirle değerlendirdi.

Xi, Çin'in Türkiye'yle birlikte çaba harcayıp işbirliği ilişkisine yeni bir dinamizm kazandırmaya hazır olduğunu belirtti.

İki ülke arasında varılan mutabakatların somut kazanımlara dönüştürülmesi çağrısında bulunan Xi, siyasi güvenin pekiştirilmesi, karşılıklı çekirdek çıkarlara ve hassasiyetlere saygı gösterilmesi, güvenlik ve terörle mücadele alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Çin ve Türkiye'nin Kuşak ve Yol inşasında doğal ortak olduklarına işaret eden Çin Cumhurbaşkanı Xi, bu konuda işbirliği projelerinin bir an önce hayata geçirilmesi, iki ülkenin kalkınma stratejilerinin kenetlenmesi ve kültürel değişimin artırılmasının önemini vurguladı.

Xi, Çin'in “BRICS+” modeli kapsamında Türkiye'yle temas ve işbirliğini geliştirmeyi istediğini sözlerine ekledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin'le ilişkilerde kaydedilen ilerlemeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Erdoğan, Çin'le üst düzey temasları yoğunlaştırmayı, ekonomi, ticaret, yatırım, altyapı inşası, terörle mücadele ve güvenlik alanlarında işbirliğini derinleştirmeyi istediklerini kaydetti.

Erdoğan, Kuşak ve Yol inşasında işbirliğinden yana olan Türkiye'nin ticari korumacılığa karşı çıkarak serbest ticareti desteklediğini ve uluslararası işlerde Çin'le temas ve eş güdümü artıracağını ifade etti.

Xi Jinping, Erdoğan ve diğer liderlerle görüştü

Xi Jinping, Rus mevkidaşı Putin'le de dün bir görüşme yaptı ve beraber akşam yemeğine katıldı. Görüşmenin gündeminde uluslararası durum ve bazı önemli konular yer aldı.

Xi Jinping, Erdoğan ve diğer liderlerle görüştü

Xi, Hindistan Başbakanı Modi'yle yaptığı görüşmede, Hindistan'la ilişkilerde girilen yeni sürecin korunup sürdürülmesi, iki ülke arasında kalkınma ortaklığının geliştirilip sağlamlaştırılması çağrısında bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor