Xi'den yeni tip uluslararası ilişkiler için çalışma çağrısı

2018-07-26 21:56:10

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, BRICS Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, karşılıklı saygı, eşitlik, adalet ve ortak kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkiler için çalışılması çağrısında bulundu.

Xi Jinping, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg kentinde düzenlenen BRICS Liderler Zirvesi kapsamındaki genel oturumda konuştu.

Xi, BRICS ülkelerinin ikinci “Altın 10 Yıl” vizyonunun gerçekleşmesi için, aralarındaki stratejik ortaklık ilişkilerini derinleştirmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Xi Jinping, konuşmasında ilk olarak ekonomik işbirliğinin sahip olduğu büyük potansiyelin geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı. Xi, “Ekonomik işbirliğinin güçlendirilerek ortak kalkınma gerçekleştirilmesi, BRICS işbirliğinin ilk amacı ve ana hattıdır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Xi, BM, G20 ve Dünya Ticaret Örgütü çerçevesindeki çok taraflı ticaret sisteminde ısrar edilerek, ticaretin serbestleştirilmesi ve kolaylaştırılmasını ilerletmenin yanı sıra korumacılığa da kararlılıkla karşı çıkılması gerektiğini belirtti.

Konuşmasında, ikinci olarak uluslararası barışın kararlılıkla korunmasının önemine değinen Cumhurbaşkanı Xi Jinping, “Siyasi güvenlik, BRICS stratejik ortaklık ilişkilerinin önemli bir içeriğini oluşturuyor. Biz, taraflara uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkilerin temel kuralları doğrultusunda, anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözme çağrısında bulunmalıyız. ‘BRICS sesi'ni ve ‘BRICS planı'nı ortaya koyarak karşılıklı saygı, eşitlik, adalet ve ortak kazanca dayalı yeni tip uluslararası ilişkiler oluşturmalıyız” ifadelerini kullandı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in konuşmasında dikkat çektiği üçüncü nokta ise BRICS ülkeleri arasındaki kültürel temas ve işbirliğiydi.

Xi, yaratıcı ve kültürel sektörler ile turizm sektörü alanlarındaki işbirliğini güçlendirerek, beş ülkenin halkları arasındaki anlayış ve geleneksel dostluğu ilerletme önerisinde bulundu.

Xi Jinping, konuşmasında BRICS ülkeleri arasında sıkı ortaklık ilişkileri ağı oluşturulması gerekliliğinin de altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Xi, konuşmasının sonunda ise BRICS'in geleceğinin, beş ülkenin halklarının elinde olduğunu ifade ederek, “Uluslararası toplumla birlikte, uzun süreli barış, evrensel güvenlik ve ortak refaha sahip daha açık, kapsayıcı, temiz ve güzel bir dünya inşa etmek için çalışalım” dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor