Çin, ABD ve AB'nin anlaşma sağlamasını olumlu karşılıyor

2018-07-26 17:47:08

Çin, ABD ve AB'nin ticaret gerilimini sonlandırmak üzere yaptıkları toplantıda anlaşma sağlamalarını olumlu değerlendirdiğini, ortaya konan çabaların ve alınan önlemlerin çok taraflı ticaret ilkesine uymasını arzuladığını ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında, ABD Başkanı Donald Trump ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'ın görüşmesiyle ilgili Çin'in değerlendirmelerini aktardı.

Açıklamasında, ABD ve AB ticari anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözebiliyorsa, bunun hem iki taraf hem de dünya için iyi bir gelişme olduğunu dile getiren Lu Kang, Çin'in iki tarafın ortaya koyduğu çabaların ve aldığı önlemlerin çok taraflı ticaret kurallarına uymasını ümit ettiğini söyledi.

Lu Kang, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“ABD ve AB, dünyanın ana ekonomileri ve ticaret ortaklarıdır. İki taraf ticari anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözebiliyor, küreselleşme eğilimine uyum sağlayarak ticaret ve yatırımın kolaylaşması ve serbestleşmesini ilerletiyor ve tek taraflılık ile korumacılığa karşı çıkıyorsa; bu, hem iki tarafın çıkarlarına uygundur, hem de dünya için iyi bir gelişmedir. Elbette ABD ve AB'nin ilgili çabalarının çok taraflı ticaret kurallarına, örneğin ayrımcılık yapmama ilkesine uymasını umuyoruz. ABD ve AB'nin çok taraflı ticaret sistemini korumasını ve küresel ekonomik büyüme için yapıcı rol oynamasını istiyoruz.” dedi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor