DSÖ'den Çin'in çabalarına övgü

2018-07-25 22:00:48

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bugün yaptığı açıklamada, Çin hükümetinin aşı skandalına yaptığı hızlı ve şeffaf müdahaleden övgüyle söz ederek, Çin'in bu tedbirlerine tam destek sağlayacağını belirtti.


Son günlerde Çin'in kuzeydoğusundaki Jilin eyaletinde faaliyet gösteren Changsheng Biyo-teknoloji Şirketi'nin standartların altında kuduz aşısı ürettiği skandalı, Çin'in ve dünyanın gündemine oturdu.


Çin Devlet Konseyi'nin soruşturma ekibi, 23 Temmuz'da üretim yerine ulaşarak soruşturma sürecini başlattı ve şirketin aşı üretimi durduruldu.


Cumhurbaşkanı Xi'den aşı skandalı ile ilgili talimat

Olayın ses getirmesinin ardından Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ve Çin Başbakanı Li Keqiang şirketin standartların altında aşı üretimi girişiminin soruşturulmasına dair ayrı ayrı talimatlar verdiler.


Xi Jinping, talimatında, ilgili kuruluşların olaya büyük önem verip soruşturmayı yürütmeleri ve sorumlulara yasalar uyarınca gereken cezayı vermeleri talebinde bulundu. Xi, soruşturma ile alakalı her gelişmenin an be an halka bildirilmesi, böylece halkın endişelerine etkin şekilde karşılık verilmesi gerektiğini vurguladı.


Vatandaşların sağlık güvenliğine öncelik verilmeye devam edilmesi gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Xi, ulusal aşı yönetim sisteminin yüksek kararlılıkla standart hale getirilmesi ve vatandaşların temel çıkarlarıyla toplumsal güvenlik ve istikrarın korunması çağrısı yaptı.

 

DSÖ'den Çin'e destek

Örgütten bugün yapılan konuyla ilgili açıklamada, olayın “hiç kuşkusuz esef verici” olduğuna işaret edildi. Skandalın, Çin hükümetinin habersiz denetimi neticesinde açığa çıkarıldığına dikkat çekilen açıklamada, bunun Çin'deki denetim sisteminin halkın sağlık güvenliğini etkin şekilde koruyabildiğini kanıtladığı kaydedildi.


DSÖ, olayla ilgili soruşturmayı yakından takip ettiklerini belirterek, Çin'e her an destek sağlamaya hazır olduklarını vurguladı.


Çin'de aşı uygulamalarının verimli ve etkili olduğunu ifade eden DSÖ, bu uygulamalar sayesinde Çin'de çocuk felci hastalığının kökünün kazındığını ve kızamık, kabakulak ile Hepatit A ve B gibi aşı ile önlenebilen hastalıkların görülme sıklığının büyük ölçüde azaltıldığını dile getirdi.


Açıklamada, ayrıca, DSÖ'nün önümüzdeki günlerde Çinli aşı üreticilerine küresel standartlara ve DSÖ kurallarına daha da uyum sağlama konusunda destek vereceğinin de altı çizildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor