Beyaz Saray çiftçilere çek dağıtıyor, kim sübvansiyona karşıydı?

2018-07-25 20:42:55 CRI

Beyaz Saray çiftçilere çek dağıtıyor, kim sübvansiyona karşıydı?

ABD Başkanı Donald Trump, dün bir açıklama yaparak, Amerikan çiftçilerin Washington ile diğer ülkeler arasında gitgide derinleşen ticaret savaşından sağ kurtulmasını sağlamak için onlara 12 milyar ABD Doları tutarında tarımsal sübvansiyon dağıtacaklarını duyurdu.

Oysa bundan önce Trump yönetiminin birçok ticaret ortağına karşı ticaret savaşı açmasının başlıca bahanesi, bu ülkelerin ABD'ye ihraç ettikleri ürünlere sübvansiyon uygulamalarıydı. Şimdi ise ABD de sübvansiyon dağıtmaya başladı. Bu kendi eliyle kendi yüzüne vurmak anlamına gelmiyor mu? Trump'ın bu son hamlesi, ekonomistlerin Beyaz Saray'a süregelen uyarılarının gerçekçiliğini bir kez daha kanıtladı; ticari savaşın galibi yok.

Aslında ticaretin özü çifte kazançtır, iki taraf işbirliği yapsın veya birbirine rakip olsun, bu değişmez. Ancak ABD hükümeti, aşırı inatçı görünüyor ve ticaretin sadece sıfır toplamlı oyun olduğunda ısrarlı. ABD, hem kendi parasıyla ekmek alarak karnını doyuruyor, hem de ekmeği satanı kazançlı olmakla suçlayıp kendisini ise kaybeden taraf ilan ediyor.

Ticaret savaşının kurbanları Amerikan çiftçiler

Beyaz Saray'ın vergi mükelleflerinden yüklü paralar alıp tarımsal sübvansiyon sağlaması, ABD'nin küresel ticaret ortaklarının ihraç ettiği ürünlere karşı cezai nitelikteki ek vergilerinin ve en nihayetinde misillemeyle karşılık almasının kaçınılmaz sonucudur. Tabii, ABD'nin tarım sektörü, diğer ülkelerin misillemelerinin başlıca hedeflerinden biri. Amerikan çiftçiler Trump'un ateşlediği ticaret savaşının kurbanları oldu. Bu çiftçiler şimdi, Beyaz Saray'ın rasyonel olmayan ve zorbaca gümrük vergileri politikasının getirdiği olumsuz sonuçları hazmetmek zorundalar.

Dünyanın en büyük tarımsal ürün ihracatçısı olarak ABD'nin, 2017 yılındaki tarımsal ürün ihracat hacmi rekor düzeye ulaştı ve 21 milyar 300 milyon dolarlık ticaret fazlası gerçekleştirildi. Ancak ABD'nin Çin ile ticaret savaşını başlatmasıyla birlikte AB, Kanada, Meksika ve Çin dâhil olmak üzere gümrük vergilerinin hedefi olan ticaret ortakları, ABD menşeli tarım ürünlerine ek gümrük vergisi ile misilleme yapmak zorunda kaldılar. ABD Tarım Bakanlığı'nın verilerine göre, söz konusu karşı tedbirler, ülkenin tarım ürünleri ihracatında 11 milyar dolarlık kayba yol açacak.

ABD, diğer ülkeleri sübvansiyon politikaları nedeniyle suçlayarak, bu politikaların Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) ilgili kurallarına aykırı olduğunu iddia ediyor. Fakat bugün Beyaz Saray, kasım ayındaki başkanlık seçimlerinde oylarını artırmak için vatandaşlarından aldığı vergileri kullanarak DTÖ'ye aykırı gördüğünü kendisi yapıyor. Bu demek oluyor ki, Washington alenen çifte standart uyguluyor.

Beyaz Saray'ın çekleri sorunu kökten çözmeye yetmez

Buna rağmen, Beyaz Saray'ın verdiği çek, çiftçilerin sorunlarını gerçekten çözebilir mi? Missouri Tarım Bürosu Başkanı Blake Hurst'in dediği gibi, Beyaz Saray politikalarını değiştirmediği takdirde, Amerikan tarım sektörünün üzerindeki baskı büyümeye devam edecek. Kısa vadeli veya geçici kurtarma tedbirleri asıl soruna çözüm getiremez.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor