CRI'nin haber analizlerine İspanyolca konuşulan ülkelerde büyük ilgi

2018-07-25 19:47:48

Çin ile ABD arasında mart ayından bu yana tırmanan ticari anlaşmazlık, sadece Çin medyasının odağı olmakla kalmadı; İspanyolca konuşulan ülkelerdeki sıcak gündem maddelerinden de biri hâline geldi.

Çin Medya Grubu'nca hazırlanan Dış Haber Yorumu adlı program, söz konusu ticari ihtilafa odaklanılan bir haber analiz serisi hazırladı. Adil, rasyonel ve ikna edici olgulara dayanarak Çin'in sesini dünyaya ileten analizler, İspanyolca konuşulan ülkelerde faaliyet gösteren bazı medya kuruluşları ve düşünce kuruluşları tarafından da tamamen ya da kısmen alıntılandı. Makalelerde yer alan görüşler, bu ülkelerdeki internet kullanıcıları arasında hararetli tartışmalar başlattı.

“Latin Amerika ülkelerini yakından ilgilendiriyor”

Çin-Arjantin Ticaret Odası, Çin Medya Grubu'nun “Küresel ticaret savaşında top kimin kontrolünde?” başlıklı haber analizine 23 Temmuz günü resmî internet sitesinde yer verdi. Söz konusu makalede, Çin ile ABD arasındaki ticari sürtüşme hakkında etraflıca bilgi veriliyor.

Çin-Arjantin Ticaret Odası Başkanı Diego Mazzoccone, basına verdiği demeçte, Çin-ABD ticari ihtilafının, Arjantin'in ve hatta tüm Latin Amerika ülkelerinin çıkarlarıyla sıkı sıkıya bağlı olduğuna işaret etti. Mazzoccone, Çinli medya kuruluşlarının ilgili haber ve analizlerini yakından takip etmeyi sürdüreceklerini vurguladı.

Arjantin'deki ana akım medya organlarından Perfil gazetesine bağlı bir dergi de Çin Medya Grubu'na ait Dış Haber Yorumu programındaki Çin-ABD ticari sürtüşmesine dair görüşlere atıfta bulunarak, “İkinci Perspektif: Çin'in ticaret savaşındaki ‘nefsi müdafaası'” başlığını taşıyan bir makale yayımladı.

Makalede, “Çin-ABD ticaret savaşı, tüm dünyayı endişe içine soktu. Çin hükümeti, ABD hükümetinin 301. madde soruşturması ve diğer karalamaları üzerine 12 Temmuz'da bir açıklama yaparak, Çin ile ABD arasındaki ticarette görülen dengesizliğin ana müsebbibinin Çin olduğu yönündeki ithamlara karşı çıktı ve bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve mesnetsiz olduklarını vurguladı” denildi.

Arjantin'deki önde gelen üç düşünce kuruluşundan biri olan Arjantin Siyasi Analiz ve Araştırma Merkezi de 19 Temmuz'da resmî internet sitesinde, Çin Medya Grubu'nun “Japonya ve AB'den ABD'ye karşı serbest ticaret anlaşması” başlıklı haber analizini yayımladı. Ayrıca, adı geçen düşünce kuruluşunun başkanı Patricio Giusto, kendi sosyal medya hesaplarında da ilgili yorumları paylaştı.

Bununla birlikte, 19 Temmuz günü Donald Trump ve Kim Jong-un arasında yapılan görüşmenin ardından da Meksika'da yayımlanan “El Tabloide” ve “Diarioalmomento” dergilerinin internet sitelerinde Çin Medya Grubu'nun “Hegemonyacı anlayış, ABD-Rusya ilişkilerinin önündeki en büyük engel” başlıklı haber analizi yayımlandı.

İspanyol medyası da konuyu izliyor

Diğer yandan, bu mevzunun “dışındaki” bir Avrupa ülkesi olarak görülen İspanya da aslında konuya ilgisiz kalmadı. Ülkede yayın yapan Radio Internacional'de “prime time” içinde yayınlanan haber programlarında Çin Medya Grubu'nun muhabirleriyle canlı bağlantılar yapılarak, Çin ile ABD arasındaki ticari ihtilaftaki son durum ve Beijing'in konuyla ilgili açıklamaları sıklıkla ele alındı. Ayrıca, radyonun internet sitesinde de konuya dair yazılara yer verildi.

Çin'deki siyasi gelişmeleri yakından izleyen İspanyol “Observatorio de Politica China”nın resmî internet sitesinde de 17 Temmuz'da Çin Medya Grubu'na ait “Beyaz Saray, ticaret sopasını kaldırdıkça, ABD'li işletmeler işbirliği için daha çok Çin'e gidecek” ve “Çin ile ABD ticaretinde sadece bir gerçek var” başlıklı iki haber analiz yayınlandı.

İnternet sitesinin yöneticisi Hulio Lios, CRI muhabirine yaptığı açıklamada, mevcut durumda, Çin, Avrupa ve Japonya gibi üç büyük ekonominin işbirliğini güçlendirip küresel yönetişim ve ekonomik küreselleşmeyi sağlamlaştırması gerektiğini söyledi. Lios, bu üç ekonominin, ticarette korumacı ve izolasyonist politikalardan kaynaklı tehditlerle ortaklaşa mücadele etmesinin ve küreselleşme sürecini korumasının gerekliliğine de vurgu yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor