Çin-Güney Afrika teknolojik inovasyon işbirliğini artıracak

2018-07-25 10:38:07

Çin-Güney Afrika teknolojik inovasyon işbirliğini artıracak


(Xinhua)

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa'la Pretoria'da Çin-Güney Afrika Bilim Adamları Üst Düzey Diyalogu'nun açılış töreninde hazır bulundu.

Xi Jinping diyalogda yaptığı konuşmada Çin ve Afrika'nın öteden beri ayrılmaz kader ortakları olduğunu hatırlattı.

Aralık 2015'te Çin-Afrika İşbirliği Forumu Johannesburg Zirvesi'nin başarıyla düzenlendiğine ve zirvenin sonuç belgesinde bahsi geçen teknolojik işbirliği projelerinin hayata geçirildiğine işaret eden Xi Jinping, Çin ve Güney Afrika'nın teknolojik inovasyon alanındaki işbirliğinin sürdüğünü belirtti.

Xi Jinping, Eylül ayında Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zivesi'nin gerçekleştirileceğini ve hem Çin-Güney Afrika hem de Çin-Afrika kıtası arasındaki teknolojik işbirliğinde yeni fırsatlarla karşı karşıya bulunduklarını vurguladı.

Xi Jinping, Çin ve Güney Afrika'nın teknoloji ve endüstri sektörlerinin eşgüdümü artırarak, yenilikçilik alanında ortak kazanca dayalı bir kalkınma yolu tespit etmesini beklediklerini söyledi.

Cyril Ramaphosa, diyalog toplantısının teknolojik inovasyona dayalı büyümede, iki ülkenin kararlılığını ve işbirliği potansiyelini ortaya koyduğuna dikkat çekti. 4. Sanayi Devrimi'ni yakalamak için Güney Afrika hükümetinin teknolojik inovasyon işbirliğini artırmaya çalıştığını ve Güney Afrika'nın bu alanda Çin'in güvenilir bir dostu olduğunu ifade eden Cyril Ramaphosa, Afrika'nın kalkınmasına yardımlarından dolayı Çin'e olan şükranlarını dile getirdi.

Açılış töreninden önce iki lider Çin ve Güney Afrika'nın teknolojik inovasyon alanında elde ettiği kazanımları gösteren bir fotoğraf sergisini ziyaret etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor