Li Keqiang, Japonya Temsilciler Meclisi Başkanı'nı kabul etti

2018-07-24 20:35:07 CRI

Li Keqiang, Japonya Temsilciler Meclisi Başkanı'nı kabul etti

Çin Başbakanı Li Keqiang, bugün başkent Beijing'de Japonya Temsilciler Meclisi Başkanı Tadamori Oshima'yı kabul etti.

Li Keqiang, görüşmede, bu yılın Çin-Japonya Barış ve Dostluk Anlaşması'nın 40. yıldönümü olduğuna işaret ederek, iki taraf arasında imzalanan dört siyasi belgenin ilkelerine göre fikir birliklerinin hayata geçirilmesi ve ikili ilişkilerin normalleştirilmesini ümit ettiğini dile getirdi.

Dünyanın önemli ekonomileri ve serbest ticaret destekçileri olarak Çin ve Japonya'nın çok taraflılık üzerine kurulu uluslararası düzeni ve ticaret sistemini koruması gerektiğini vurgulayan Li Keqiang, Çin'in dışa açılmayı genişletmeye ve yabancı sermayenin piyasalarına girişini kolaylaştırmaya devam edeceğini vurguladı. Başbakan Li, Japon işletmeleri Çin'le işbirliği kurmaya davet etti.

Li Keqiang, Çin'in Japonya ile diyalog işbirliğini güçlendirmek, inovasyona dayalı kalkınmayı ilerletmek ve üçüncü ülke piyasalarında işbirliği yürütmek istediğini belirtti.

Li, ayrıca, iki tarafın Temsilciler Meclisi platformuyla yasama örgütleri arasındaki iletişimi güçlendirerek birbirini daha iyi tanıması ve karşılıklı siyasi güveni derinleştirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Tadamori Oshima, Başbakan Li Keqiang'ın yakın zamanda gerçekleştirdiği Japonya ziyareti sırasında Japonya Başbakanı Shinzo Abe'yle verimli bir görüşme yaptığını hatırlattı.

Japonya'nın dört siyasi belgenin ilkelerini yerine getirerek, tarihten ders alıp gelecek odaklı bakış açısıyla ikili ilişkileri geliştirmeye hazır olduğunu kaydeden Oshima, iki ülke arasındaki ilişkilerin istikrarını korumak için yasama gibi çeşitli alanlarda temasları sıklaştıracaklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor