Haber analiz: Kuşak ve Yol, Çin-Afrika işbirliğine dinamizm katıyor

2018-07-24 20:34:29

Haber analiz: Kuşak ve Yol, Çin-Afrika işbirliğine dinamizm katıyor

Kaynak: CRI Haber Merkezi; Yazar: Wang Lei (Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Araştırma Merkezi Afrika Enstitüsü)

Ortadoğu ve Afrika gezisini sürdüren Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Pretoria kentine vararak bu ülkeye resmî ziyaretine başladı.

Xi Jinping, dış gezisi kapsamında daha önce Birleşik Arap Emirlikleri, Senegal ve Ruanda'yı ziyaret etmişti. Cumhurbaşkanı Xi, ayrıca Johannesburg'da düzenlenecek 10. BRICS Liderler Zirvesi'ne katılacak ve son olarak da Mauritius'a bir dostluk ziyaretinde bulunacak.

Batı Afrika'da yer alan Senegal, Orta ve Doğu Afrika bölgesindeki Ruanda, Afrika'nın güneyinde bulunan Güney Afrika Cumhuriyeti ve Doğu Afrika'daki bir ada ülkesi olan Mauritius, Afrika kıtasının farklı niteliklerini yansıtan ülkeler oldukları gibi, Kuşak ve Yol inisiyatifinin de aktif katılımcıları.

İki tarafın kalkınma anlayışları aynı

Çin ve Afrika ülkeleri, farklı ulusal koşullara ve farklı ekonomik ve sosyal gelişmişlik seviyelerine sahip olsalar da kalkınma ve refah arayışı konusunda aynı fikirleri paylaşıyorlar.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, beş yıl önce Afrika'ya yaptığı ilk ziyarette, Çin'in kıtaya yönelik “dürüstlük, gerçekçilik, dostluk ve samimiyet” olmak üzere dört ilkeye dayanan politikasını ortaya koydu. Başka bir deyişle Çin, Afrika ülkelerine dürüstçe yaklaşacak, bu ülkelerle gerçekçi işbirliği geliştirecek, ilişkilerini dostane şekilde ilerletecek ve yaşanan sorunların çözülmesinde samimiyet gösterecek.

Geride bırakılan beş yılda, bu anlayış doğrultusunda, bilhassa da Kuşak ve Yol inisiyatifinin istişare, ortak çaba ve paylaşım prensipleri temelinde Çin ve Afrika işbirliği ve dostluğu giderek güçlendi. Birçok Afrika ülkesi, Kuşak ve Yol'a katılma konusunda güçlü irade ortaya koydu.

Senegal Devlet Başkanı Macky Sall ve Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame, çeşitli vesilelerle Kuşak ve Yol inisiyatifini desteklediklerini ve bağlanırlığın inşasına aktif şekilde katılacaklarını yineledi.

Sanayileşme için önemli bir fırsat

Afrika'nın Kuşak ve Yol'a aktif şekilde katılma arzusunun ardındaki temel nedenlerin iç ve dış koşullardaki değişiklikler olduğu söylenebilir. İlk olarak, Avrupa ve ABD'nin Afrika stratejilerindeki “daralma” ve kıta ülkelerinin “yüzlerini Doğu'ya dönüşü”, önemli etkenler olarak görülüyor. Özellikle Donald Trump'ın göreve gelmesinden sonra ABD Afrika'ya verdiği önemi azaltırken; mülteci ve terör sorunlarıyla boğuşan Avrupa da daha çok içe döndü.

İkinci olarak, Afrika üzerindeki baskılar, yaşanan ekonomik dönüşüm sürecinde daha da arttı ve kıtanın Çin'den beklentilerini yükseltti. Birçok Afrika ülkesi, Kuşak ve Yol aracılığıyla teknoloji transferini hızlandırarak daha fazla istihdam yaratmayı ve ekonomik dönüşümünü süratle tamamlamayı istiyor.

Üçüncü olarak ise Afrika ülkeleri, Kuşak ve Yol inisiyatifi ile bölgesel sanayisizleşme eğiliminin önüne geçmeyi arzuluyor. 1980'lerin başından bu yana Afrika, Batılı ülkelerin yönlendirmesiyle kalkınma modelini defaatle değiştirse de başarıyı bir türlü yakalayamadı. Bunun bir neticesi olarak da Afrika günümüzde dahi uluslararası ekonomi içinde kendine ancak kıyıda bir yer edinebilirken; kıtada sanayisizleşme eğilimleri dahi meydana geldi. Afrika'daki sanayi üretiminin gayrisafi hasıla içindeki payı 1975 yılında yüzde 18 iken, 2015'te yüzde 11'e kadar düştü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor