Çin: Güney Çin Denizi'nde istikrarı Filipinler'le ortaklaşa koruyacağız

2018-07-24 17:39:39

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin'in Filipinler'le el ele vererek, Güney Çin Denizi'nde barış ve istikrarın korunması için ortak çaba harcamaya hazır olduğunu açıkladı.Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, dün yaptığı yıllık ulusa sesleniş konuşmasında, Çin ve Filipinler'in sınır ötesi suçlar ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele konusundaki işbirliğini takdirle karşıladığını belirtti.


Konuşmasında, Çin ile ilişkilerin iyileştirilmesinin Filipinler'in Güney Çin Denizi'ne ilişkin çıkarlarından vazgeçeceği anlamına gelmediğine dikkati çeken Duterte, ancak iki tarafın mevcut anlaşmazlıkları ikili veya çok yönlü kanallarla çözmeye çalıştıklarını kaydetti.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında Çin'in bu konudaki tutumu hakkında bilgi verdi.


Geng Shuang, Duterte'nin göreve başlamasından bu yana geçen süre içinde Çin ve Filipinler'in Güney Çin Denizi sorunu hakkında pürüzsüz ve etkili koordinasyonu sürdürdüğüne işaret ederek, iki ülkenin diyalog ve işbirliğini aktif şekilde yürüttüklerini ve Güney Çin Denizi'nin istikrarını temelde koruduklarını söyledi.


Sözcü Geng, Çin'in ilerleyen dönemde Filipinler ile el ele vererek anlaşmazlıkları rasyonel şekilde çözmeye, gerçekçi işbirliğine odaklanmaya ve Güney Çin Denizi'nde barışı birlikte korumaya hazır olduğunu vurguladı.


Geng Shuang, Beijing'in Filipinler dâhil olmak üzere ASEAN (Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği) ülkeleriyle bölgesel kuralları birlikte hazırlayacaklarını, böylece Güney Çin Denizi'nde eylemler kurallarına ilişkin görüşmelerde sürekli ilerleme kaydetmeyi arzuladıklarını ifade etti.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor