Çin ve Hindistan, Afrika ile işbirliğini pekiştiriyor

2018-07-24 17:21:25 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin ve Hindistan'ın Afrika ülkeleriyle her alanda karşılıklı kazanca dayalı işbirliğini derinleştirmeye hazır olduklarını ifade etti.  

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi, dün Ruanda'ya resmi ziyarette bulundular. İki liderin ziyareti esnasında Çin ve Hindistan, Ruanda ile ayrı ayrı çok taraflı işbirliği anlaşmalarını imzaladılar.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün konu ile ilgili yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük gelişmekte olan iki ülkesi ve yeni yükselen piyasaları olarak Çin ve Hindistan'ın Güney-Güney İşbirliği çerçevesinde Afrika'nın sanayileşme sürecini hızlandırmaya hazır olduklarını söyledi. Sözcü, Afrika'nın kalkınmasına yardım etmeyi arzulayan Çin ve Hindistan'ın ayrıca, bölgedeki ülkelerle her alandaki işbirliğini güçlendirerek çifte kazanç elde etmek için çaba gösterdiğini belirtti.

Xi Jinping'in BRICS Güney Afrika Zirvesi esnasında Modi ile bir araya geleceğini bildiren Geng Shuang, planlanan görüşmenin Çin-Hindistan ilişkilerinin hâlihazırdaki olumlu gelişme eğilimini yansıttığını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor