Çin tekstil fuarı New York'ta başladı

2018-07-24 16:02:06

Çinli tekstil ve konfeksiyon üreticilerinin ABD piyasasına girmesine kolaylık sağlamak amacıyla yıllık düzenlenen Çin Tekstil ve Konfeksiyon Fuarı'nın 19'uncusu, dün New York'ta yer alan Javits Kongre Merkezi'nde başladı.


25 Temmuz'a kadar sürecek olan fuar Çin Tekstil Birliği, Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Komitesi'ne bağlı (CCPIT) Tekstil Derneği ve Messe Frankfurt USA tarafından ortaklaşa organize edildi.


Söz konusu fuara 19 ülkedeki bine yakın şirketten çok sayıda temsilci katıldı. Çin'in Zhejiang, Jiangsu ve Fujian gibi dış ticarette önde gelen eyaletlerinden 600 şirket fuara katılım gösterdi. Fuarın toplam sergi alanı ise 30 bin metrekareyi kaplıyor.


Çin Ulusal Tekstil ve Konfeksiyon Konseyi Başkan Yardımcısı Xu Yingxin, verdiği demeçte, 2018'in Çin'in reform ve dışa açılma politikalarını yürütmesinin 40. yılı olduğunu hatırlattı. Son 40 yılda Çin'in son derece etkili ve öncü bir tekstil sanayi zinciri kurduğunu söyleyen Xu, böylece ülkesinin dünyanın en büyük tekstil imalatçıları, ihracatçıları ve tüketicilerinden biri olduğunu dile getirdi.


Fuara katılanlar da yaptıkları değerlendirmelerde, Çin ve ABD arasında tekstil ve konfeksiyon alanında serbest ticaretin iki ülke için büyük önem taşıdığına işaret ederek, iki ülkenin bu sektörde işbirliğinin karşılıklı yarar ve eşitlik temellerinde yürütülmeye devam edilmesini arzuladıklarını belirttiler.


Fuara katılan Çinli şirketlerin yüzde 44'ünü, üst düzey konfeksiyon üreticileri oluşturuyor. Bu şirketlerin yarısı ise fuardan çevre koruma sertifikası aldı. Bu gelişme, konfeksiyon ve tekstil alanında faaliyet gösteren Çinli şirketlerin yeşil ve sürdürülebilir kalkınmaya yöneldiklerini gösteriyor.


İlki 2000 yılında düzenlenen Çin Tekstil ve Konfeksiyon Fuarı, Çin ve ABD arasında tekstil ticaretinin sağlıklı gelişmesini sağlayan önemli bir platform konumunda. Fuar, aynı zamanda bu alanda faaliyet gösteren Çinli KOBİ'lerin, fuarın ABD'li  abonelerinden doğrudan sipariş alabildikleri ve işlem maliyetini düşürebildikleri önemli bir kanal haline geldi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor