Xi: Çin-Ruanda ilişkilerini uzun vadeli değerlendiriyoruz

2018-07-24 11:51:09

Xi: Çin-Ruanda ilişkilerini uzun vadeli değerlendiriyoruz

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame, Çin, Ruanda ve Afrika halklarına daha fazla fayda sağlamak amacıyla ikili işbirliğini güçlendirme kararı aldı.

İki lider dün Ruanda'da gerçekleştirilen görüşmede, resmi diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 47 yıl boyunca ikili ilişkilerin gelişmesinde kaydedilen büyük ilerlemeleri takdirle değerlendirdi.

Xi, Mart 2017'de Beijing'de Kagame ile yaptığı toplantıda ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve dostça işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda geniş bir anlaşmaya vardıklarını ve Çin-Ruanda ilişkilerini hızlı bir gelişim rayına soktuklarını hatırlattı.

Xi, geleneksel dostluğun, iki ülke ve iki halka somut faydalar getirmesi için işbirliğinde yeni adımlar atmaya hazır olduklarını belirtti.

Xi, Çin ve Ruanda'nın, ikili ilişkilerini uzun vadeli bir perspektifle değerlendirmeleri gerektiğine işaret ederek, her ülkenin kendi özgün koşulları doğrultusunda seçtiği gelişme yollarına saygı duyarak, karşılıklı anlayışın pekiştirilmesinin önemine dikkat çekti.

İki ülkenin gelişim stratejileri arasındaki bağlantıyı güçlendirme ve tamamlayıcı özelliklere önem verme çağrısı yapan Xi, daha fazla alanda pragmatik işbirliği yapılabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, “Çin, Ruanda'nın Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde uluslararası işbirliğine katılımını memnuniyetle karşılıyor, Afrika ülkelerinde sanayileşme ve modernizasyonu ilerletmeye yardımcı olmak için Ruanda'ya daha fazla Çin yatırımını teşvik ediyoruz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Xi, geçtiğimiz onlarca yıl boyunca Çin-Afrika ilişkilerinin her zaman samimi dostluk ve işbirliğiyle geliştiğini, iki tarafın ortak geleceğe sahip, kazan-kazan ortağı haline geldiğini kaydetti.

Xi, Afrika ülkeleriyle işbirliğinin güçlendirilmesinin, Çin dış politikasının önemli bir temeli olarak uzun vadeli ve kararlı bir stratejik tercih olduğunu ifade etti.

Afrika'yı doludizgin koşan bir aslana benzeten Xi Jinping, Çin'in daha güçlü ve daha entegre bir Afrika'yı görmekten memnuniyet duyduğunu vurguladı.

'Çin hem sevincimizi hem üzüntümüzü paylaşıyor'

Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame, Çin'i, Afrika'nın sevincini de üzüntüsünü de paylaşan güvenilir bir dost olarak gördüklerine işaret ederek Ruanda ve Afrika'nın Çin ile dostluk ilişkileri geliştirmesinin büyük önem taşıdığını söyledi.

Kagame, Çin'in Ruanda'ya altyapı tesisleri inşası, tarım ve eğitim gibi alanlarda sunduğu kıymetli yardımları takdirle değerlendirdiklerini ve Çin yardımlarının, ülkenin yeniden inşası ve halkın yaşam koşullarının iyileştirmesine katkıda bulunduğunu söyledi.

İki devlet başkanı, görüşmeden sonra, Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde işbirliği ve diğer alanlarda ikili işbirliği konusunda birçok anlaşmanın imzalanmasına tanıklık etti. Onlar ortak bir basın toplantısı da yaptılar.

Ruanda Devlet Başkanı Kagame, Çin'den bir devlet başkanı tarafından ülkesine yapılan ilk resmi ziyareti nedeniyle Pazar günü Kigali'ye gelen Xi ve eşi için büyük bir karşılama töreni düzenledi.

Xi önce şeref kıtasını denetledi. Geleneksel kıyafetler giymiş bir grup Rwandan, sevincini ifade etmek için dans ve davul performansı sergiledi. Xi ve eşi Peng Liyuan Kigali Soykırım Anıtı'nı da ziyaret etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor