İngiliz bakan, stratejik diyalog için Çin'e gelecek

2018-07-23 17:41:20 CRI

İngiliz bakan, stratejik diyalog için Çin'e gelecek

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt'un 9. Çin-İngiltere Stratejik Diyaloğu'na katılmak üzere 30 Temmuz'da Çin'i ziyaret edeceği açıklandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugünkü olağan basın toplantısında, Çin Devlet Konseyi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin davetlisi olarak Çin'e gelecek Hunt'un, iki ülke arasındaki stratejik diyaloğa eş başkanlık edeceğini belirtti.

İngiliz bakan, ayrıca Çin Başbakanı Li Keqiang ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi Yang Jiechi ile de görüşecek.

Çin'in İngiltere ile farklı alanlardaki işbirliğine önem verdiğini söyleyen Sözcü Geng Shuang, Hunt'un ziyaretinin karşılıklı siyasi güveni güçlendireceğine ve 21. yüzyılda Çin-İngiltere küresel kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini geliştireceğine inandıklarını dile getirdi.

Çinli sözcü, mevcut uluslararası durumda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olan iki ülkenin, uluslararası düzenin koruyucuları ve serbest ticaretin savunucuları olarak, kurala dayalı uluslararası düzenin korunması, açık dünya ekonomisinin inşa edilmesi, ticarette korumacılığa ve tek taraflılığa karşı çıkılması konularında olumlu mesajlar vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor