Haber Analiz: Küresel ticaret savaşında “top” kimin kontrolünde?

2018-07-23 15:54:20

İki gün süren G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı 22 Temmuz'da sona erdi. Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te gerçekleşen toplantının gündeminde ticaret sorunu vardı.

Haber Analiz: Küresel ticaret savaşında “top” kimin kontrolünde?

Toplantıdan sonra yayımlanan ortak bildiride, ticaret çekişmeleri neticesinde dünya ekonomisinin karşılaştığı riskleri azaltmak için, dünya ülkelerinin diyalogu güçlendirmeleri gerektiği vurgulanmasına rağmen, Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ABD'nin çelik ve alüminyum ürünlerine uyguladığı ek vergiyi kaldırmaması halinde AB ile ABD arasında serbest ticaret görüşmelerinin başlatılmasının mümkün olamayacağını dile getirdi. Maire, bu konuda Fransa ve Almanya'nın hemfikir olduğunu da sözlerine ekledi.

Haber Analiz: Küresel ticaret savaşında “top” kimin kontrolünde?

Hem suçlu hem güçlü!

Mart ayında çelik ve alüminyum ürünlerinin ithalatına ek vergi uygulayarak ticaret savaşını başlatan ABD, küresel ticaret anlaşmazlığı üzerine tekrar tekrar aynı senaryoyu sahneliyor: Bir yandan sorumluluğu Çin ve AB gibi ticaret ortaklarına yüklüyor, kendisini “zarar gören taraf” olarak ilan ediyor ve sorunun çözümünde “topun karşı sahada olduğu” imajını yaratıyor. Diğer yandan, her zaman ilk adımı kendisinin atacağı ve sadece “zarar veren tarafın” hamle yapabildiği bir “vergi sopası” oyunuyla sorunu sıcak tutmaya devam ediyor.

Örneğin ABD, çelik ve alüminyum ürünlerinin ithalatına ek vergi uyguladıktan sonra, AB menşeli otomobillerden de ek vergi alacağını duyurdu ve aynı muameleye tabi tutulacak Çin ürünlerinin kapsamının da 50 milyar dolardan 200 milyar dolara çıkarılacağı tehdidinde bulundu.

Peki, dünyayı sarsan bu ticaret savaşında top kimin kontrolünde? Yanıt bulabilmek için sorunun kaynağını incelememiz lazım.

The Economist dergisinde 20 Temmuz'da yayımlanan “Donald Trump, birçok cephede ticaret savaşı başlattı” başlıklı makalede, grafik şeklinde ticaret savaşının kaynağı analiz edildi. Makalede “ABD Başkanı ticaret savaşını kolayca kazanabileceği görüşünde, bu nedenle birçok cephede ticaret savaşı başlattı” denildi.

Haber Analiz: Küresel ticaret savaşında “top” kimin kontrolünde?

Acaba gerçekten öyle değil mi?

ABD'nin tekrar tekrar gümrük tarifelerini artırma girişimlerine Çin, AB, Kanada, Meksika, Hindistan ve Türkiye karşı çıktı ve misilleme önlemler de alındı, ayrıca küresel ticaret anlaşmazlığını çözme mekanizmasına başvuruldu. Taraflar, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) çerçevesinde görüşme yapma niyetini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor