Xi: Güney Afrika ile yeni bir çağ başlatacağız

2018-07-22 20:33:06 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in “Çin ve Güney Afrika El Ele Vererek Dostane Yeni Çağı Yaratacak” başlıklı makalesi, Güney Afrika Cumhuriyeti'ne yapacağı resmi ziyaret öncesinde, Güney Afrika'daki başlıca gazetelerde yayınlandı. Makalenin içeriği şöyle özetlenebilir:

“Cumurbaşkanı Cyril Ramaphosa'nın daveti üzerine Güney Afrika'yı üçüncü defa ziyaret edebileceğim ve BRICS Liderleri 10. Toplantısı'na katılabileceğim için mutluluk duyuyorum. Hint Okyanusu ve Atlantik Okyanusu ile kuşatılan Güney Afrika, muhteşem bir doğal manzaraya, çalışkan bir  halka ve zengin kültüre sahip. Bu güzel topraklara tekrar ayaklarımı basacağım. Bu ziyareti büyük heyecanla bekliyorum.

Bu sene, Çin ile Güney Afrika arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 20. yıldönümü. İki ülke halkları arasındaki dostluk uzun bir geçmişe dayanıyor. Güney Afrika Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra, özellikle de iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının ardından, iki ülke kendine uygun gelişme yollarını keşfetme sürecinde her zaman birbirine destek veriyor ve birbirinden deneyimleri öğreniyor. İkili ilişkiler, zaman ve uluslararası durumlardaki değişiklikler gibi sınavlardan başarıyla geçti. İkili ilişkilerin, önce ortaklıktan stratejik ortaklığa ve son olarak da kapsamlı stratejik ortaklığa dönüşmesi; iki ülke arasındaki karşılıklı siyasi güven, ekonomik ve ticari işbirliği, kültürel iletişim ve stratejik eşgüdüm gibi alanlardaki güçlü gelişme eğilimini yansıtıyor.

Geçen altı sene boyunca, Çin ve Güney Afrika, Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun ortak başkanı olarak ve sıkı işbirliği içinde Çin ile Afrika arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerini sürekli geliştiriyorlar. Çin-Güney Afrika ilişkisi artık Çin-Afrika ilişkisi, Güney-Güney işbirliği ve yeni kalkınan piyasaların işbirliğine örnek oluyor.

Son yıllarda iki ülke arasında yoğun üst düzey temaslar gerçekleştirilerek, pek çok alandaki somut işbirliğinde verimli sonuçlar alındı.

Çin, art arda dokuz senedir Güney Afrika'nın en büyük ticaret ortağı, Güney Afrika ise Çin'in Afrika'daki en büyük ticaret ortağı oldu. 2017 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacmi 39 milyar 170 milyon dolara ulaşarak, diplomatik ilişkilerin kurulduğu ilk dönemlere göre 20 kattan fazla arttı.

Resmi olmayan verilere göre, Çin'in bugüne kadar Güney Afrika'ya toplam 10 milyar dolardan fazla doğrudan yatırım yaparak, ülkede on binlerce istihdam fırsatı yarattı ve Güney Afrika ekonomisinin gelişmesine büyük destek verdi.

Son yıllarda, iki ülke arasında çeşitli kültürel faaliyetlerle, eğitim,   kültür, bilim ve teknoloji, sağlık, gençlik ve kadın gibi alanlardaki   iletişim ve işbirliği sürekli genişliyor. Çin, Güney Afrikalı öğrenci  ve de  turistlerin gözdesi haline geldi. Çin tıbbı da Güney Afrika'da daha   fazla insan tarafından kabul ediliyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti, günümüzde ülke inşası ve kalkınmanın yeni dönemine girdi. Biz, Güney Afrika ile birlikte iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin başlamasının 20. yıldönümü vesilesiyle, ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin daha hızlı gelişmesini sağlayacağız.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor