Xi'ye Senegal'de yoğun ilgi

2018-07-22 19:19:02 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Senegal'in başkenti Dakar'a ulaşmasının ardından, Senegal ziyaretine başladı. Xi'nin ziyareti Senegal'da yoğun ilgi gördü.


Senegal'in en büyük gazetesi “Le Soleil”de, Çin ile Senegal arasındaki işbirliğine dair yorumlara sekiz sayfa yer verildi.


Xi'nin ziyaretinin, iki ülke arasındaki ortaklık ilişkilerinin gelişmesine hız vereceğine işaret edilen yorumlarda, madencilik, petrol ve doğalgaz ile altyapı tesisleri ve balıkçılık gibi alanlardaki işbirliğinde de büyük potansiyelin bulunduğu dile getirildi.


Dakar Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü Başkanı Mamadou Fall basına verdiği demeçte, Senegal'in ekonomi ile bilim ve teknoloji alanlarının dışında, Çin'den kültür konusunda da öğreneceklerin olduğunu söyledi.


Dakar'ın en büyük haber portalı www.seneweb.com ana sayfasında da, Xi'nin ziyareti hakkında yoğun bir haber trafiği görülüyor. Haberlere göre, Senegal Devlet Başkanı'nın Çin Cumhurbaşanı Xi Jinping'i havalimanında bizzat karşılamasının, Senegal'in en yüksek protokol düzeyinde bir ağırlama yapıldığını gösterdiğine değiniliyor. İki liderin görüşmesinin ardından, iki ülke arasında altyapı tesisleri ve sivil havacılık gibi alanları kapsayan işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık ettikleri de yer verilen haberler arasında.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor