Xi Jinping, Senegal'e ulaştı

2018-07-22 11:59:32 CRI

Xi Jinping, Senegal'e ulaştı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki temaslarının ardından dün, Senegal'e ulaştı.

Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan, havaalanında Senegal Devlet Başkanı Macky Sall ile eşi Marieme ve Başbakan Mohammed Dionne tarafından karşılandı. Sall, Xi onuruna bir karşılama töreni düzenledi.

Xi Jinping, ilk olarak Çin hükümeti ve halkı adına Senegal hükümeti ile halkına candan selamlarını ve iyi dileklerini iletti.

2013'te cumhurbaşkanlığı görevine geldiğinden bu yana Afrikayı dördüncü kez ziyaret ettiğini belirten Xi, Senegal'in de Afrika turunun ilk durağı olduğunu ifade etti.

Xi, Çin ile Senegal'in iyi arkadaş ve ortak olduğuna işaret ederek, ikili ilişkilerde son yıllarda, birçok alanda sağlanan işbirliğinin verimli sonuçları ile hızlı gelişmeler kazanıldığını vurguladı.

Çin ile Senegal'in yakın politik temasları bulunduğuna dikkat çeken Xi, iki ülke arasında karşılıklı güvenin arttırıldığını, ortak yarara dayalı işbirliğinde istikrarlı bir yükseliş elde edildiğini, halklar arasında zengin ve canlı kültürel temaslar yaşandığını ve bölgesel ve uluslararası işbirliğinde yakın işbirliği kurulduğunu söyledi.

Xi, Senegal Devlet Başkanı Sall ile 2016 yılında, ikili ilişkileri kapsamlı stratejik ortaklık seviyesine yükseltme ve ikili işbirliğini birçok alana genişletme konusunda mutabakata vardıklarının altını çizdi.

Varılan fikir birliklerinin iki ülke halkının yararına adım adım hayata geçirildiğini görmekten büyük memnuniyet duyduğunu kaydeden Xi, mevkidaşı ile birlikte ikili ilişkilerin yanı sıra, bölgesel ve uluslararası konulardaki ortak kaygılar üzerinde derinlemesine fikir alışverişi yapmayı heyecanla beklediğini dile getirdi.

Macky Sall ise, Xi'nin ziyaretinin Çin'in Senegal ile ilişkilere verdiği büyük önemi yansıttığına vurgu yaptı.

Sall, Xi'nin ziyaretinin Çin-Senegal ve Çin-Afrika ilişkilerindeki gelişmelerin ilerletilmesinde önemli bir rol oynadığını belirttti.

Çin'in kalkınmada dikkat çekici gelişmeler kaydettiğine işaret eden Sall, ülkesinin Çin'in bu başarısını öğrenmeyi arzuladığını dile getirdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi, hafta içinde Birleşik Arap Emrilikleri'nde Veliaht Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan başta olmak üzere diğer bakanlar ve hanedan üyeleri ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından Senegal'e geçti.

Senegal, Xi'nin Mart ayında yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından düzenlediği ilk yurt dışı turunun ikinci durağı. Xi'nin daha sonra, Ruanda ve Güney Afrikayı ziyaret ederek, Johannesburg'ta 10. BRICS Zirvesi'ne katılması planlanıyor. Çin Cumhurbaşkanı Batı Afrika turunu Morityus'ta sonlandıracak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor