Xi-Al Nahyan görüşmesinde ikili işbirliği vurgusu

2018-07-22 11:41:50 CRI

Xi-Al Nahyan görüşmesinde ikili işbirliği vurgusu

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Cuma günü Abu Dabi'nin Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile resmi konutunda bir araya geldi. İki taraf görüşmede, Çin-Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ilişkileri ve her iki tarafı ilgilendiren konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Xi, Çin ve BAE arasındaki dostluk tarihini hatırlatarak Çin-BAE geleneksel dostluğunun sağlam bir temele sahip olduğunu ve zaman geçtikçe daha da güçlendiğini belirtti.

Çin Cumhurbaşkanı, Al Nahyan'ın 2015'te Çin'e yaptığı ziyaret sırasında, kendisiyle Çin-BAE ilişkilerinin geliştirilmesi için plan belirlediklerini ve ikili ilişkilerde yeni bir aşamaya geçtiklerini ifade etti.

BAE'ye yaptığı ziyaret sayesinde iki tarafın geniş çaplı bir anlaşmaya vardığına dikkat çeken Xi, iki ülkenin kapsamlı stratejik ortaklığının büyük bir potansiyele sahip olduğunu kaydetti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi, iki ülkenin çok yönlü işbirliğinin derinleştirilmesi ve ikili ilişkilerin uzun vadeli gelişimi için somut bir temel oluşturması gerektiğini söyledi.

Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ise, Xi'nin BAE'ye yaptığı resmi ziyaretin büyük önem taşıdığını ve ziyarette verimli sonuçlar elde edildiğini söyledi.

Al Nahyan, Çin'in Orta Doğu'daki en önemli ortağı olmaya hazır olduklarını dile getirerek, ziyaret sırasında ulaşılan önemli fikir birliklerini ortaklaşa uygulamayı istediklerini ve her alanı kapsayan işbirliğinin sürekli gelişimini desteklediklerini ifade etti.

Xi'nin ziyareti Abu Dabi'de övgüyle karşılandı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Birleşik Arap Birlikleri'ne yaptığı ziyaret ülkenin çeşitli çevrelerinde takdirle karşılandı.

BAE Ekonomi Bakanı Sultan Bin Said Al Mansoori, Çin'le ilişkilerin derinleşmeye devam edeceğini ve ikili işbirliğinin daha büyük bir ufka sahip olduğunu belirtti.

Xi'nin ziyareti sırasında birçok yeni işbirliği anlaşması imzalandığını vurgulayan Al Mansoori, ikili ilişkilerde daha yüksek düzeyde, daha büyük gelişmeler kaydedileceğine inandığını ifade etti.

Öte yandan, BAE “Körfez” gazetesinin dünkü baş yazısında, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in BAE ziyaretinin çok önemli sonuçları olduğu ve bu sonuçların iki liderin geniş vizyonu sayesinde elde edildiği belirtildi.

Yazıda, iki tarafın, siyaset, sosyo-ekonomi ve kültür alanlarında elde edilen gelişmelerle, iki ülke halkının çıkarları için hizmet etmeyi arzuladığına dikkat çekildi. Bu bağlamda, Xi'nin ziyareti sırasında birçok önemli anlaşma imzalandığı ve bu işbirliği anlaşmalarının gelecekte Kuşak ve Yol çerçevesinde hayata geçirileceği kaydedildi.

Yazıda, Xi Jinping'in ziyaretinin çeşitli açılardan bakıldığında son derece başarıyla geçtiğine, BAE'nin samimi ve dikkatli bir tutumla Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'i ağırlamasının ziyaretin önemini gösterdiğine ve bu ziyaretle iki ülkenin kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin en iyi şekilde yansıtıldığına işaret edildi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor