Xi'nin makalesi Ruanda basınında

2018-07-21 15:56:12 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in, Ruanda ziyareti öncesinde, ülkede İngilizce yayın yapan "The New Times" isimli gazetede "Çin ve Ruanda Arasındaki Derin Dostluk" başlıklı bir makalesi yayınladı.


Makale özetle şu şekilde:


“Ruanda Cumhurbaşkanı Paul Kagame'nin davetlisi olarak 22-23 Temmuz günlerinde ülkeye resmi bir ziyaret yapacağım.


Bu, benim Ruanda'ya ilk ziyaretim. Aynı zamanda Çin'den cumhurbaşkanlığı düzeyinde Ruanda'ya yapılan ilk ziyaret. Bu ziyareti heyecanla bekliyorum.


Çok güzel bölgelere ve zengin ürünlere sahip Ruanda, Afrika kıtasındaki dinamik ülkelerden biri.


Ruanda hükümeti ve halkı, Cumhurbaşkanı Kagame'nin liderliğinde büyük çabalar harcayarak, kendi koşullarına uygun bir kalkınma yolu keşfetti.


Şu an toplumsal istikrarın sağlandığı Ruanda'nın ekonomisi hızla büyüyor, uluslararası ve bölgesel etkileri de her geçen gün artıyor.


Ruanda, Afrika'da hatta tüm dünyada kalkınmakta olan ülkeler için iyi bir örnek teşkil ediyor. Ruanda'nın kalkınma yolunda yeni başarılar kazanmasını diliyorum.


Çin ve Ruanda arasında dağlar ve nehirler olmasına rağmen, iki ülke ve halkları arasında çok derin bir dostluk bulunuyor.


Geçmişte büyük zorlukların üstesinden gelen iki ülke de, şu an ulusal istikrara, dayanışmaya ve ekonomik büyümeye büyük önem veriyor.


İki ülke arasında diplomatik ilişkiler 1971'de kuruldu. Aradan geçen 47 yıl boyunca uluslararsı durumda ne kadar büyük değişiklik yaşanırsa yaşansın, iki taraf da samimiyet, dostluk ve eşitlik ilkeleri temelinde bu dostluğu sürdürdü.


İki ülkenin halkları birbirine güveniyor ve yardım ediyor. İki tarafın ortak çabalarıyla, son yıllarda ikili ilişkilerde büyük ilerlemeler kaydediliyor ve her alanı kapsayan işbirliği daha da geliştiriliyor.


Çin, Ruanda'nın en büyük ticari ortağı ve ülkede projeler yürüten en büyük müteahhitlerden biri. Çin'in yardımıyla kurulan Amahoro Ulusal Stadyumu'nun, Ruanda vatandaşları için önemli bir eğlence mekanı haline gelmesini ve yeni kazılacak 200 kuyunun da 110 bin kişinin içme suyu sorununu çözmesini görmekten büyük mutluluk duyuyoruz.


Bunun dışında, Çinli girişimciler, Cumhurbaşkanı Paul Kagame'nin ortaya koyduğu 'Made in Rwanda' stratejisine göre ülkede tekstil şirketleri açarak, yerel imalat sektörüne katkı sağlıyor.


Çinli şirketlerin Ruanda'da inşa ettiği yollar ise, ülkedeki bütün yolların yüzde 70'ini oluşturuyor.


Ülkeler arasındaki ilişkiler, halklar arasındaki samimi dostluğa dayanıyor. Çin ile Ruanda arasındaki kültürel iletişim gün gittikçe yoğunlaşıyor.


Şimdi çok sayıda Ruandalı, Çin'e ve Çin kültürüne yoğun ilgi gösteriyor. Her sene milyonlarca Ruandalı öğrenci Çin hükümetinin burslarıyla Çin'e öğrenim görmeye geliyor.


Ruanda Üniversitesi'ndeki Konfüçyüs Enstitüsü'ne kaydolan öğrenci sayısı da 5 bine yaklaştı. Kung-fu dernekleri ise, 2 binden fazla öğrenciye kurs veriyor.


Çin'in yardımıyla Ruanda'da inşa edilen iki hastanede, 600 bini aşkın Ruandalı'ya tıbbi hizmet sağlandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor