Dakar'da “Çin-Afrika İşbirliği” semineri yapıldı

2018-07-21 11:56:10 CRI

“Xi Jinping'in Yoksullara Yardım Düşüncesi ve Çin-Afrika İşbirliğini Geliştirme” başlıklı uluslararası seminer, Senegal'in başkenti Dakar'da düzenlendi.


Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi, Çin Sosyal Bilimler Akademisi ve Çin'in Senegal Büyükelçiliği'nin yanı sıra, Senegal Yüksek Eğitim, Araştırma ve İnovasyon Bakanlığı ile Dakar Üniversitesi tarafından Perşembe günü düzenlenen seminere yaklaşık 200 kişi katıldı.


Senegal Başbakanı Mahammed Boun Abdillah Dionne seminerde yaptığı konuşmada, Çin'in yoksulluğu ortadan kaldırma konusunda sağladığı büyük başarıları takdirle karşıladıklarını belirtti.


Başbakan Dionne, Çin'in bu konuda dünya ülkelerine örnek olduğunu, bu başarıları Senegal de dahil olmak üzere Afrika ülkelerinin öğrenmesi gerektiğini söyledi.


Dionne, Xi Jinping'in yoksullara yardım düşüncesinin, Çin'de yoksul nüfusunun azalması için hayati önem taşıdığını ifade etti.


Büyük bir öngörüye sahip Xi'nin, ancak etkili yardım stratejileri ile tedbirleri hayata geçirmesi ve mücadelesi sayesinde Çin'in bu konuda bugünkü başarıları elde edebildiğini kaydetti.


Çin'in Senegal Büyükelçisi Zhang Xun ise seminerde, Çin'in yoksulluğu ortadan kaldırma alanında sağladığı başarılar, Xi'nin düşüncesinin uygulanması ve Afrika ülkeleri ile ilişkilerin önemi hakkında bilgi verdi.


Büyükelçi Zhang, Xi'nin son ziyareti ve “Çin-Afrika İşbirliği Forumu” kapsamında düzenlenen Beijing Zirvesi'nin, Çin-Senegal ve Çin-Afrika ilişkilerini yeni bir tarihi seviyeye taşıdığını vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor