“Xi'nin Senegal ziyareti tarihi önem taşıyor”

2018-07-21 11:31:38 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Senegal Devlet Başkanı Macky Sall'ın davetlisi olarak, bugün ve yarın Senegal'e resmi ziyarette bulunacak.


Macky Sall ziyaret öncesinde Çin basınına verdiği demeçte, Xi Jinping'in ziyaretinin tarihi bir anlam taşıdığını ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gelecekteki gelişimi için çok önemli olduğunu belirtti.


Çin'i daha önce birkaç defa ziyaret ettiğini kaydeden Sall, Xi Jinping ile G20 Zirvesi dahil birçok uluslararası alanda görüştüğünü ve Xi'nin Senegal'e yapacağı ziyareti de heyecanla beklediğini söyledi.


Sall, “İki ülke arasında güçlü ilişkiler kuruldu ve iki tarafın ortak çabalarıyla ilişkiler kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık seviyesine taşındı. Bugün, bütün dünyanın dikkatini çeken Afrika-Çin işbirliği çerçevesinde, Senegal ile Çin arasındaki işbirliğinin de güçlenebileceğine inanıyorum.” ifadesini kullandı.


Senegalli lider, kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkileri çerçevesinde, Çin'i “Senegal'i kalkındırma planı”na etkin şekilde katılarak, Senegal'le yeni tip ortaklık ilişkileri oluşturmaya davet etti.


Sall, “İkili ilişkiler çerçevesinde, iki ülke hükümetleri arasında bir dizi anlaşma imzalanacak. Ayrıca, yardım veya kredi projeleriyle aramızdaki ekonomik işbirliğini geliştireceğiz ve böylece Çin'in 'Senegal'i kalkındırma planı'ndaki önemli rolü de görülebilecek.” diye konuştu.


Çin'in gelişme yolunun Senegal'e çok değerli deneyimler sağladığına işaret eden Sall, “Çin, kendi gelişme modeliyle ekonomi, toplum ve kültür gibi alanlarda kaydettiği başarıları bütün dünyaya gösterdi. Binlerce yıllık tarihi ve zengin kültürünü korurken, modern bir gelişme yolunu da takip ediyor. Çin, ekonominin modernleşme sürecini 40 yılda tamamlayarak, dünyadaki ikinci büyük ekonomi haline geldi. Bu da Çin'in gelişme modelinin başarıları sınavlarla kanıtlandı demektir. Çin'in başarılı deneyimlerinden çok şey öğreneceğiz.” dedi.


Afrika Birliği'nde, kıtanın ekonomik yapısındaki reformlara yönelik stratejik hedefler konusunda fikir birliğine varılmış durumda ve Afrika'yı kalkındırmayı amaçlayan “2063 Vizyonu” açıklandı.


Sall'a göre, bu vizyon Çin tarafından ileri sürülen Kuşak ve Yol inisiyatifiyle kenetlenebilecek.


Sall, “Bence dünyanın geleceği ve işbirliği, adil ticaret ve karşılıklı kazanca dayalı ortaklık ilişkileri temelinde kurulacak. Çin tarafından ileri sürülen Kuşak ve Yol inisiyatifini takdirle karşılıyoruz.” sözlerini dile getirdi.


Eylül ayında Beijing'de düzenlenecek “Çin-Afrika İşbirliği Forumu Zirvesi”nin geleceğine tam güven beslediğini vurgulayan Sall, “Geçen zirvede, Çin, Afrika'nın kalkınmasındaki önemli rolünü bütün dünyaya gösterdi. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping o zirveden sonraki üç sene içinde Afrika'da 60 milyar dolar tutarında yatırım taahhüdünde bulunmuştu. Şu ana kadar bu hedef temel olarak gerçekleştirildi. Aramızdaki işbirliği modeli çok başarılı diyebiliriz ve bu modeli gelecekte de sürdürmeliyiz.” diye konuştu.


Çinli işletmeleri Afrika'ya yatırım yapmaya davet eden Sall, Senegal'in de kendi avantajlı ürünlerini Çin'e tanıtmaya çalıştığını ve Çin'e ihracatı artırmak istediğini kaydetti.


Sall, Kasım ayında düzenlenecek Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nda Senegalli iş insanlarının da görüleceğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor